Piknik Powstańczy organizowany przez PWPW. "Przypominanie historii w atrakcyjny sposób"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 19:21
Najpierw pokazy sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej, później koncerty pokazy i konkursy. W Warszawie na Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego trwa Piknik Powstańczy.
Audio
  • Piknik Powstańczy w Warszawie. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)

SERWIS SPECJALNY
Powstanie warszawskie3 1200.jpg
POWSTANIE WARSZAWSKIE

W Warszawie odbywa się dziś Piknik Powstańczy zorganizowany przez Fundację Reduta PWPW. Impreza ma miejsce na Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego, obok Multimedialnego Parku Fontann. 

Prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski powiedział Polskiemu Radiu, że wydarzenie ma upamiętnić nie tylko obrońców PWPW z Powstania, ale i wszystkich powstańców oraz ludność cywilną. Im należy się przypominanie historii w atrakcyjny sposób - ocenił Piotr Woyciechowski.

Prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zapowiada, że odwiedzający Piknik Powstańczy mogą dowiedzieć się, czym zajmuje się wytwórnia: zarówno jeśli chodzi o wytwarzanie tradycyjnych banknotów, jak i kodowanie nowoczesnych kart poliwęglanowych. 

Specjalne stanowisko przygotowało także Polskie Radio. Można na nim wziąć udział w interaktywnej zabawie, ale także posłuchać archiwalnych nagrań. Piknik Powstańczy odbywa się po raz drugi. Polskie Radio jest patronem medialnym tego wydarzenia. 

Główną ideą Pikniku Powstańczego jest oddanie czci bohaterom Powstania Warszawskiego.

Wzdłuż ul. Sanguszki i Rybaki można oglądać pokaz sprzętu, używanego przez służby mundurowe.

W ramach pikniku zorganizowana jest też gra miejska.

Radiowa Jedynka jest patronem wydarzenia.

Głównym gościem imprezy będzie Juliusz Kulesza - jeden z ostatnich żyjących obrońców reduty PWPW w czasie Powstania Warszawskiego. To warsawianista, autor 19 książek o Powstaniu.

W czasie Pikniku odbyły się także konkursy z wiedzy historycznej dla dzieci i młodzieży. Na stoisku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych atrakcją była personalizacja kart dla dzieci, pokaz czerpania papieru czy okolicznościowe nadruki wykonywane na historycznej maszynie dociskowej, tzw. bostonce.

Zaplanowano również koncerty. Dla młodszych uczestników wystąpiła Arka Noego. Od godz. 18:00 grały Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy, Contra Mundum oraz zespół Luxtorpeda. 

Od godziny 21:30 do północy na budynku PWPW przy ul. Rybaki 35 prezentowane było widowisko multimedialne z wykorzystaniem techniki mappingu 3D.

IAR/agkm, dcz


Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Warszawie obchody rocznicy Rzezi Woli. "Chcemy przywrócić pamięć tych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 09:52
- To był akt przemyślany, świadomy i zorganizowany. W pełni wpisuje się w definicję ludobójstwa - tak o Rzezi Woli mówił w "Sygnałach dnia" Karol Mazur z działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica zdobycia PAST-y. "Tu bije serce niepodległej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 18:27
Złożeniem wieńców przez przedstawicieli władz i kombatantów uczczono 73. rocznicę zdobycia przez powstańców gmachu warszawskiej Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. PAST-a to warszawskie Monte Cassino - mówił p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni żołnierz PWB/17/S na Pikniku Powstańczym

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 10:00
Przed nami Piknik Powstańczy organizowany przez Fundację Reduta PWPW. To okazja do spotkania z Juliuszem Kuleszą ps. Julek, ostatnim żyjącym żołnierzem oddziału PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów).
rozwiń zwiń