Mija 140 lat od objawień maryjnych w Gietrzwałdzie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 10:35
Oprócz rocznicy objawień świętowane jest pół wieku od koronacji obrazu Matki Boskiej. Był on koronowany przez prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Abp Józef Górzyński zaprosił wiernych na obchody do Gietrzwałdu (IAR)
Obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
Obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Do gietrzwałdzkiego sanktuarium przbyły tysiące pielgrzymów. Mija 140 lat od objawień maryjnych w Gietrzwałdzie na Warmii. Uroczystości jubileuszowe z tej okazji oraz 50. rocznicy koronacji tamtejszego obrazu Matki Bożej odbywają się z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio, prymasa Wojciecha Polaka, Episkopatu oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Do gietrzwałdzkiego sanktuarium przybędą też tysiące pielgrzymów.

Objawienia w Gietrzwałdzie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boża ukazała się 160 razy dwóm wiejskim dziewczynkom - 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Według przekazu wizjonerek, widziały Maryję na klonie rosnącym nieopodal kościoła. Matka Boża mówiła do nich po polsku, co odczytano jako znak, ponieważ kraj znajdował się wówczas pod zaborami.

Warmia w zaborze pruskim była poddana silnej germanizacji, a Kościół - prześladowaniom.

Maryja kierowała swoje orędzie do różnych osób i stanów, zachęcając do powstrzymania się od grzechów, życia w trzeźwości oraz odmawiania modlitwy różańcowej.

Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12. na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne. Tamtejsze sanktuarium odwiedza rocznie ponad milion pielgrzymów.

W kościele znajduje się obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, namalowany w połowie XVI wieku przez nieznanego autora. Przedstawia Maryję z dzieciątkiem Jezus. Obraz został koronowany papieskimi koronami 10 września 1967 roku przez prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, przy współudziale metropolity krakowskiego Karola Wojtyły i biskupa warmińskiego Józefa Drzazgi.

W uroczystościach wzięło udział 32 arcybiskupów i biskupów oraz blisko 200 tysięcy wiernych.

Jeszcze w trakcie objawień w 1877 roku Gietrzwałd stał się celem licznych pielgrzymek. Według dokumentów, przez trzy miesiące przybyło tam około 300 tysięcy Polaków z trzech zaborów, a ponadto liczni wierni z zagranicy. W późniejszych latach wydarzenia te nie tylko budziły wiarę, lecz także ducha patriotyzmu i poczucie jedności. Między innymi pielgrzymi ze wszystkich zaborów wędrowali do sanktuarium w strojach ludowych, kultywując tradycje narodowe.

W 1970 roku papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł bazyliki mniejszej. Objawienia i kult Matki Bożej w Gietrzwałdzie zostały oficjalnie zatwierdzone 11 września 1977 roku dekretem metropolity warmińskiego, biskupa Józefa Drzazgi, za zgodą Watykanu.

Wtedy też odbyły się tam uroczystości 100-lecia objawień, którym przewodniczył kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski. Już jako papież Jan Paweł II, w 2002 roku przesłał on list z okazji 125. rocznicy. Napisał w nim, że pielgrzymuje w duchu do sanktuarium gietrzwałdzkiego, by dziękować Maryi za Jej obecność i matczyną opiekę.

Losy obu wizjonerek potoczyły się różnymi drogami, choć na początku obie wstąpiły do zakonu. Barbara Samulowska, szarytka, przez kilkadziesiąt lat, aż do śmierci w 1950 roku, pracowała na misji w Gwatemali. Zmarła w opinii świętości. W 2005 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. Przysługuje jej tytuł Służebnicy Bożej. Justyna Szafryńska złożyła śluby zakonne u szarytek. W 1897 roku opuściła jednak zakon, by później założyć rodzinę. Poślubiła w Paryżu, Raymonda Bigota. Po 1904 roku ślad o niej zaginął, nie wiadomo nawet, gdzie jest pochowana.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Fatima jest orędziem nadziei". Obchody 100. rocznicy objawień fatimskich

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 21:35
W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem zakończyły się polskie uroczystości 100. rocznicy objawień fatimskich. We mszy świętej brali udział między innymi hierarchowie Kościoła, prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oraz premier Beata Szydło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brasław: pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej Królowej Jezior

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 21:59
”Fatimski apel Maryi - nową szansą dla współczesnego świata" - pod takim hasłem odbyły się w Brasławiu na północy Białorusi tegoroczne obchody ku czci Matki Bożej Królowej Jezior. Do sanktuarium w Brasławiu przybywa coraz więcej pielgrzymek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orędzie papieża Franciszka do Polaków. "To wielki zaszczyt mieć za matkę Królową"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 14:00
Jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce; oznacza to, że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą - powiedział papież Franciszek w przesłaniu do pielgrzymów z okazji Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Proces pojednania między Polską i Niemcami wzorem dla wielu innych państw na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 16:42
Pojednanie to wielka wartość, którą można łatwo utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet zbyt pochopnie wypowiadane słowa – napisali w piątkowym apelu polscy biskupi z Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.
rozwiń zwiń