Podlaskie: zakończyły się obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. J. Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 16:47
W Suchowoli i Okopach (Podlaskie) odbyły się w sobotę i niedzielę obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który pochodził z tych ziem. Podczas niedzielnych uroczystości w Okopach mówiono m.in. o idei powstania w tym miejscu muzeum ks. Popiełuszki.
Audio
  • Uroczystości w Okopach na Podlasiu zakończyły dwudniowe obchody 70-tej rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Relacja Elżbiety Wołosik (IAR)
Dwudniowe obchody 70. rocznicy urodzin kapelana NSZZ Solidarność, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
Dwudniowe obchody 70. rocznicy urodzin kapelana NSZZ "Solidarność", błogosławionego ks. Jerzego PopiełuszkiFoto: PAP/Artur Reszko

W Okopach można było m.in. zobaczyć dom rodziny Popiełuszków, odprawiono też polową mszę św. Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel podczas niedzielnych obchodów apelował m.in. o powstanie - właśnie w Okopach - muzeum upamiętniającego ks. Popiełuszkę. 

Muzeum Jerzego Popiełuszki

Wcześniej powiedział, że to pomysł nowopowstałej fundacji "Dobro", którą utworzyła rodzina Popiełuszków. Fundacja wspólnie z gminą Suchowola i kilkoma innymi podmiotami, m.in. MSWIA, IPN oraz Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizowała rocznicowe uroczystości. 

Matyskiel powiedział, że głównym jej celem jest właśnie stworzenie muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. - Rodzina zainicjowała tę fundację. Praktycznie władze fundacji to najbliższa rodzina. W przyszłości fundacja chce pozyskać środki finansowe na budowę muzeum, na swoich działkach - dodał. 

Jak podkreślił rozwój kultu błogosławionego zwiększa ruch pielgrzymkowy w Okopach. Pielgrzymi odwiedzają też kościół w Suchowoli i izbę pamięci ks. Jerzego w Suchowoli. - Rodzina chce tak zagospodarować przestrzeń w Okopach, żeby była możliwość i przyjmowania pielgrzymów, ale również utworzenia tam muzeum - dodał. 
Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński, który uczestniczył w obchodach powiedział, że Okopy i Suchowola to "źródło, początek" "życia, wiary, kapłaństwa, miłości ojczyzny, miłości rodziny i cierpienia" ks. Jerzego. - Ale także jest to początek, to źródło, to miejsce gdzie zaczęła się świętość - zaznaczył. 

Zamordowany przez SB

Apelował, by jeszcze raz wsłuchać się obecnie w przesłanie ks. Popiełuszki o tym, by zło zwalczać dobrem. - Dzisiaj również, kiedy w życiu społecznym, politycznym, w świecie jest sporo zła, zła różnego rodzaju, powinniśmy na nowo uczyć się tej sztuki zwyciężania go dobrem - mówił. 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które zmienił na Jerzy. W szkole był nazywany Alkiem. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. 

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 16:20
W Suchowoli (Podlaskie) rozpoczęły się w sobotę dwudniowe uroczystości związane z 70. rocznicą urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Zamordowany w 1984 roku przez SB duchowny pochodził z tej parafii, urodził się w pobliskiej wsi Okopy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: ks. Popiełuszko to postać istotna dla całego Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 21:14
Prezydent Andrzej Duda wystosował list do organizatorów i uczestników obchodów 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Obchody odbywają się w ten weekend w Suchowoli i Okopach w województwie podlaskim.
rozwiń zwiń