Władimir Putin i Angela Merkel rozmawiali o Korei Północnej i Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 17:40
Prezydent Rosji i kanclerz Niemiec w trakcie rozmowy telefonicznej omówili sytuację na półwyspie koreańskim oraz w Donbasie na wschodniej Ukrainie. Władimir Putin i Angela Merkel stanowczo potępili ignorowanie przez Pjongjang uchwał Rady Bezpieczeństwa ONZ. 
Pjongjang, stolica Korei Północnej
Pjongjang, stolica Korei PółnocnejFoto: Jack Hoyes/Shutterstock

Służba prasowa Kremla poinformowała, że w trakcie rozmowy, która odbyła się z inicjatywy Berlina potwierdzono, że zakończenie ostrego kryzysu wokół Korei Północnej możliwe jest wyłącznie politycznymi i dyplomatycznymi środkami poprzez wznowienie rozmów wszystkich zainteresowanych stron.

Władimir Putin podczas rozmowy szczegółowo omówił rosyjską inicjatywę powołania misji ONZ do spraw ochrony obserwatorów OBWE w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Prezydent Rosji zadeklarował, że jest gotowy zgodzić się na rozszerzenie misji ONZ, z uwzględnieniem wypowiedzianych przez Angelę Merkel opinii. Chodzi o to, że obserwatorzy OBWE na wschodniej Ukrainie mieliby zapewnioną ochronę misji ONZ nie tylko wzdłuż linii kontaktowej rozdzielającej strony konfliktu, ale i w innych miejscach. 

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kanclerz Angela Merkel z wizytą w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 14:16
Władimir Putin przyjmie dziś w swojej letniej rezydencji w Soczi kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Podczas spotkania przywódcy omówią sytuację na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie. Po raz pierwszy od trzech lat będą rozmawiali też o relacjach dwustronnych i współpracy, m.in. energetycznej, handlowo-gospodarczej i kulturalnej. O wizycie Angeli Merkel w Rosji mówili w audycji Świat w Południe Piotr Jendroszczyk („Rzeczpospolita”) i dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
rozwiń zwiń