X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kary na Polskę ws. Puszczy Białowieskiej? Szyszko: doszło do pewnego nieporozumienia

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 20:40
Minister środowiska Jan Szyszko odpierał krytykę Komisji Europejskiej w sprawie prowadzonych prac w Puszczy Białowieskiej. Sprawa wycinki była dziś tematem wysłuchania w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu. 
Audio
  • Minister środowiska Jan Szyszko liczy na obiektywne postanowienie Trybunału Sprawiedliwości w sprawie prowadzonej wycinki w Puszczy Białowieskiej (IAR)
Minister ochrony środowiska Jan Szyszko
Minister ochrony środowiska Jan SzyszkoFoto: PAP/Tomasz Gzell

Wiceprezes Trybunału wydał wstępny zakaz wyrębu pod koniec lipca, a zrobił to na wniosek Komisji. Dziś jej prawniczka argumentowała, że ten zakaz został złamany. Minister Jan Szyszko tłumaczył, że prace są prowadzone w miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Powtórzył też, że niezbędne jest wycięcie zaatakowanych przez kornika drzew, by chronić ważne siedliska. Minister Jan Szyszko zaznaczył, że w tej sprawie zostały zaprezentowane konkretne dane i liczby, a z nimi "się nie dyskutuje".

Jan Szyszko mówił, że liczy na obiektywne postanowienie Trybunału Sprawiedliwości w sprawie prowadzonych prac w Puszczy Białowieskiej. Zwrócił jednak uwagę, że sam wiceprezes Trybunału podpowiedział Komisji Europejskiej możliwość nałożenia kar na Polskę za złamanie zakazu prowadzenia prac. "Jest troszeczkę dziwne, że wiceprzewodniczący Trybunału sugerował temu, który ma z nami spór, by bardziej zaostrzył swoje żądania. Jestem święcie przekonany, że jednak w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości wiedza, jak również i prawo obowiązuje" - powiedział szef resortu środowiska.

las.jpg
W Luksemburgu spór o Puszczę Białowieską. KE wnioskuje o ukaranie Polski

Jak powiedział minister, obszary Natura 2000 są wskaźnikiem koncepcji zrównoważonego rozwoju, która wskazuje, w jaki sposób dokonywać wzrostu gospodarczego związanego z racjonalnym użytkowaniem zasobów przyrodniczych. Wskaźnikiem wzrostu jest trwałość siedlisk, które występują i są wyznaczone na terenie danego kraju, w tym na terenie Polski.

Taka sytuacja, zdaniem ministra, powinna występować na terenie Puszczy Białowieskiej, gdzie w roku 2007 zostały wyznaczone obszary Natura 2000. Jednak - według Jana Szyszki - występujące tam procesy zostały zakłócone "wielką gradacją, do której doprowadzono w 2011 roku". W związku z tym - zaznaczył minister - Polska postanowiła przeciwdziałać temu procesowi ze względu na niszczenie siedlisk różnych gatunków przyrodniczych.

Teraz Komisja Europejska ma cztery dni na wysłanie formalnego wniosku o nałożenie kar na Polskę. Rząd w Warszawie będzie miał cztery dni, by się do tego wniosku ustosunkować.

Po dzisiejszym wysłuchaniu argumentów Polski i Komisji, Trybunał zdecyduje, czy podtrzyma zakaz wycinki, czego domagała się Bruksela, czy też przyzna rację Warszawie, uznając, że nadzwyczajne środki nie są potrzebne. Prace w Puszczy mogłyby w tym wypadku być kontynuowane do czasu rozstrzygnięcia przez sędziów pozwu Komisji przeciwko Warszawie o naruszenie unijnych dyrektyw. Rozpatrzenie tej sprawy może potrwać od roku do dwóch lat.

dad

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Jan Szyszko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak