Benjamin Netanjahu: Izrael popiera niepodległość Kurdów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 08:36
Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jego kraj popiera kurdyjską niepodległość, chociaż separatystyczną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK) uważa za organizację terrorystyczną.
Premier Izreala Benjamin Netanjahu
Premier Izreala Benjamin NetanjahuFoto: shutterstock.com

Iraccy Kurdowie zamierzają przeprowadzić pod koniec września referendum niepodległościowe.

W oświadczeniu kancelarii izraelskiego premiera poinformowano, że państwo żydowskie odrzuca działania PKK i uważa ją za organizację terrorystyczną. Jednak - jak napisano w komunikacie - Izrael "popiera zgodne z prawem starania Kurdów o uzyskanie własnego państwa".

Agencja Associated Pres zwraca uwagę, że Izrael od dawna był przychylny Kurdom i jest pierwszym krajem, który oficjalnie poparł ich plan zorganizowania referendum niepodległościowego.

Na 25 września władze kurdyjskiej autonomicznej części północnego Iraku zapowiedziały plebiscyt, mimo stanowiska premiera Iraku Hajdara al-Abadiego, który wielokrotnie powtarzał, że referendum będzie sprzeczne z konstytucją. We wtorek przeciwko zorganizowaniu referendum wypowiedział się iracki parlament.

Od 1991 roku iracki Kurdystan, składający się z trzech prowincji i liczący ok. 4,6 mln mieszkańców, ma znaczną autonomię. Kurdowie odgrywają kluczową rolę w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego. Niepodległości tego regionu Iraku sprzeciwiają się jednak nie tylko władze w Bagdadzie, ale również Turcja, Iran i Syria, gdzie tak jak w Iraku jest znaczna mniejszość kurdyjska i władze obawiają się nasilenia tendencji separatystycznych.

Negatywne stanowisko wobec referendum zajęły również Stany Zjednoczone i państwa europejskie.

Referendum ma się odbyć także w bogatej w złoża ropy irackiej prowincji Kirkuk. O prawo do zarządzania mieszaną etnicznie prowincją rywalizują rząd centralny w Bagdadzie oraz autonomiczny regionalny rząd Kurdystanu.

pp/PAP


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt V4. Netanjahu: Izrael to bastion wartości europejskich w tym mrocznym okresie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 15:36
 Izrael to jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie, to bastion wartości europejskich w tym mrocznym okresie - oświadczył w środę w Budapeszcie po spotkaniu z szefami rządów państw V4 izraelski premier Benjamin Netanjahu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Izraela może otrzymać zarzuty? Sprawa korupcji trafiła do sądu

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 14:21
Premier Izraela jest podejrzewany o korupcję, fałszerstwa i złamanie zasad zaufania społecznego - poinformowała miejscowa policja. Funkcjonariusze prowadzą dochodzenie w dwóch sprawach w których w ostatnich tygodniach przesłuchiwany był Benjamin Netanjahu.
rozwiń zwiń