Papież Franciszek: Kolumbia to naród pełen nadziei mimo cierpień

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:15
Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej podziękował władzom i mieszkańcom Kolumbii za gorące przyjęcie podczas jego niedawnej wizyty w tym kraju. - Mimo tylu cierpień to naród radosny, pełen nadziei - powiedział papież.
Audio
  • Kolumbijczycy pragną pojednania i pokoju - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
Papież Franciszek na Placu Św. Piotra podczas audiencji.
Papież Franciszek na Placu Św. Piotra podczas audiencji.Foto: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

- Poruszyło mnie to, że w tylu miastach widziałem tłumy, a w nich wiele matek i ojców, którzy podnosili dumnie swoje dzieci, pokazując je jakby mówili: "Oto nasza duma, nasza nadzieja" - podkreślił Franciszek w czasie spotkania z 13 tys. wiernych na placu Świętego Piotra dwa dni po powrocie z Kolumbii.

Papież przypomniał, że kraj ten, podobnie jak wiele innych w Ameryce Łacińskiej, ma "bardzo mocne korzenie chrześcijańskie".

- I jeśli fakt ten czyni jeszcze ostrzejszym ból z powodu tragedii wojny, która go dręczyła, stanowi jednocześnie solidny fundament jego odbudowy, życiodajną siłę jego niezwyciężonej nadziei - dodał Franciszek, nawiązując do konfliktu zbrojnego w Kolumbii, jaki trwał tam przez ponad pół wieku.

Zwracając się do Polaków, papież mówił o przypadającym w czwartek Święcie Podwyższenia Krzyża Świętego. - Przypomina nam, że droga do świętości prowadzi przez Krzyż. W tej perspektywie powinniśmy postrzegać każde cierpienie: chorobę, niesprawiedliwość, ubóstwo, niepowodzenia. Niech Krzyż będzie dla nas źródłem oczyszczenia, życia, mocy ducha - zachęcał Franciszek.

Na twarzy papieża nadal widać skutki uderzenia się w papamobile w chwili gwałtownego hamowania pojazdu podczas wizyty w Kolumbii. Franciszek ma wciąż plaster na lewym łuku brwiowym i duży wyraźny siniak pod okiem.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Papież w kraju, gdzie przemoc jest codziennością

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 13:57
- Co prawda Kolumbia jest mniej podzielona niż piętnaście lat temu, ale wciąż jest tam dużo przemocy, która nie zakończy się z dnia na dzień – oceniał w magazynie "Więcej świata" Maciej Okraszewski, twórca portalu "Dział Zagraniczny" i współpracownik tygodnika Polityka. W kraju tym z pięciodniową wizytą przebywa obecnie papież Franciszek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek poobijany po przejeździe papamobile przez Kartagenę

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 19:38
Papież Franciszek podczas przejazdu w papamobile ulicami kolumbijskiego miasta Kartagena w niedzielę uderzył głową o metalową rurkę w pojeździe, gdy stracił równowagę w chwili gwałtownego hamowania. Na zdjęciach widać siniak i małą ranę na twarzy papieża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież zakończył pielgrzymkę w Kolumbii. "Kulturze śmierci i przemocy odpowiadamy kulturą życia i spotkania"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 07:59
Papież Franciszek zakończył wizytę w Kolumbii i w nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu wyruszył w drogę powrotną do Rzymu. Ostatnim etapem jego pięciodniowej podróży była Cartagena, gdzie w porcie odprawił mszę. Celem wizyty w Kolumbii było wsparcie procesu pokojowego oraz pojednania narodowego po ponad pół wieku wojny domowej i podpisaniu porozumienia z lewacką partyzantką. Hasłem papieskiej pielgrzymki były słowa: Zróbmy pierwszy krok.
rozwiń zwiń