Co Rosjanie wiedzą o agresji na Polskę 17 września? Jest sondaż

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:34
- Ponad połowa - 57 proc. - Rosjan słyszało o tajnym protokole do paktu Ribbentrop-Mołotow, zakładającym rozbiór Polski, ale 17 proc. uważa go za "fałszywkę". O tym, że 17 września 1939 r. ZSRR dokonał agresji na Polskę, wie 11 proc. Rosjan.
Na zdjęciu: portrety Józefa Stalina oparte o ogrodzenie przy pomniku cara Mikołaja I w Petersburgu, w dniu demonstracji 1 maja 2010 roku
Na zdjęciu: portrety Józefa Stalina oparte o ogrodzenie przy pomniku cara Mikołaja I w Petersburgu, w dniu demonstracji 1 maja 2010 rokuFoto: Akimov Igor/Shutterstock.com

Takie wyniki przynosi opublikowany w środę sondaż Centrum Lewady, niezależnego rosyjskiego ośrodka badania opinii publicznej. Respondenci odpowiadali na pytanie, czy słyszeli o "tajnym protokole do paktu o nieagresji podpisanym w sierpniu 1939 r. przez Niemcy faszystowskie i ZSRR, przewidującym rozbiór Polski i podział stref wpływów w Europie".

40 proc. badanych powiedziało, iż słyszało o protokole i uważa, że "rzeczywiście on istniał". Zaś 17 proc. odparło, że słyszało, "ale uważa, że to jest fałszywka". Jedna trzecia (33 proc.) powiedziała, iż nie słyszała o tym dokumencie; łącznie 11 proc. wybrało odpowiedź: "nie wiem" i "nie mam zdania".

Duża grupa - 45 proc. - Rosjan ocenia pozytywnie podpisanie przez Józefa Stalina z hitlerowskimi Niemcami paktu o nieagresji ("zdecydowanie" popiera ten krok 13 proc., a "raczej" - 32 proc.). Niemal trzykrotnie mniej, bo 17 proc., potępia podpisanie dokumentu ("zdecydowanie" - 5 proc.; "raczej potępia" - 12 procent).

kreml moskwa 1200.jpg
Bułgaria: Rosja jednym z głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa

Z porównania z sondażami z minionych lat wynika, że oceny pozytywne osłabły w porównaniu z 2015 rokiem (wówczas wyrażało je 50 proc. badanych). Ale też - wzmocniły się znacznie w porównaniu z rokiem 2010 (gdy stanowiły łącznie 33 procent).

W tegorocznym sondażu na pytanie "co wydarzyło się 17 września 1939 roku?" 45 proc. badanych odparło: "nie wiem"; 29 proc. uznało tę datę za początek II wojny światowej. 11 proc. wybrało odpowiedź: "doszło do podziału Polski pomiędzy Niemcami hitlerowskimi i ZSRR zgodnie z tajnym porozumieniem (paktem Ribbentrop-Mołotow)".

pp/PAP

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Rosja Władimir Putin
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister obrony: koniec przygotowań do manewrów Zapad-2017

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:59
Przebywający w Rosji białoruski minister obrony generał Andrij Raukou powiedział, że przygotowania do manewrów Zapad-2017 zostały zakończone. Żołnierze są już "w rejonach wykonywania zadań szkoleniowo-bojowych".
rozwiń zwiń