Sędzia Joanna Bitner prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 15:42
Sędzia Joanna Bitner jest nowym prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie. Powołał ją minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po tym, jak w poniedziałek wygasła kadencja poprzedniej prezes.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: everything possible/ shutterstock

11 września upłynęła kadencja dotychczasowej prezes Sądu Okręgowego sędzi Małgorzaty Kluziak. Powołanie sędzi Joanny Bitner do pełnienia funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie nastąpiło na zasadach ogólnych z ustawy o sądach powszechnych. - Nie było tu żadnego dyktatu. Prezesa powołaliśmy, ponieważ powstał wakat – powiedział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Na wniosek prezes Joanny Bitner minister sprawiedliwości powołał też wiceprezesów Sądu Okręgowego. Funkcję tę będą pełnili sędziowie: Iwona Szymkiewicz-Trelka, Dariusz Dąbrowski i Dariusz Drajewicz. Ponadto minister odwołał trzech spośród pięciu wiceprezesów: Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską. - Prezes ma prawo dobrać sobie współpracowników, którzy to gwarantują. My taki wniosek zaakceptowaliśmy - dodał Łukasz Piebiak. W związku z okolicznościami odwołania wiceprezesów rezygnację złożyła dotychczasowa rzeczniczka Sądu Okręgowego sędzia Anna Ptaszek.

Sędzia Joanna Bitner w latach 1995-1997 odbyła aplikację sędziowską w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie. W 1997 r. została asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. Od 1999 r. pełniła funkcję sędziego w tym sądzie, gdzie orzekała w wydziale cywilnym.

W 2007 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli. W 2012 r. powołano ją na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Także nowy wiceprezes Sądu Okręgowego - sędzia Drajewicz działa w Stowarzyszeniu ''Iustitia''.

Maciej Strączyński jest pierwszym sędzią, który obejmuje prezesurę sądu według nowych przepisów Prawa o sądach powszechnych. Jest on od poniedziałku nowym prezesem Sądu Okręgowego w Szczecinie. W latach 2010-2016 M. Strączyński był prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Dotychczas Sądem Okręgowym w Szczecinie kierowała osoba pełniąca obowiązki prezesa.

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości w powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

 abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także