"Nieporozumienie z KE w sprawie praworządności trwa"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 16:26
Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański skomentował wystąpienie szefa KE Jean-Claude'a Junckera w Parlamencie Europejskim. - Widać, że nasze nieporozumienie ws. praworządności trwa - powiedział wiceminister.
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli.
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli.Foto: pixabay.com/Jai79

Konrad Szymański zaznaczył, że "nie ma sporu między Warszawą a Brukselą o samą zasadę". - Jest ona ważna dla nas tak samo, jak dla Brukseli - zapewnił. Według niego spór "dotyczy interpretacji tej zasady". - Tego KE udaje, że nie rozumie - dodał wiceminister.

W trwającym nieco ponad godzinę dorocznym przemówieniu przewodniczącego Komisji Europejskiej o stanie UE w Strasburgu Juncker mówił o zasadach, które - jego zdaniem - powinny być niepodważalne w UE, wskazując na wolność, równość i praworządność. Jak podkreślał, praworządność dla UE nie stanowi opcji, tylko musi być obowiązkiem. Akcentował również konieczność respektowania przez kraje członkowskie prawomocnych orzeczeń i wyroków sądów krajowych oraz Trybunału Sprawiedliwości UE.

Odnosząc się do słów szefa Komisji, wiceszef MSZ ocenił, iż wskazują one na to, że nadal trwa nieporozumienie ws. praworządności.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Konrad Szymański: pomysły kwot uchodźców bez rezultatów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 21:43
Polska chce, by Komisja Europejska wycofała się z propozycji dotyczącej stałego podziału uchodźców między unijne kraje. Powiedział o tym w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisarz E. Bieńkowska: "kraje takie jak Polska" jako "większe zagrożenie dla spójności UE niż Brexit"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 21:00
- UE uważa eurosceptyczne kraje członkowskie za większe zagrożenie dla Wspólnoty niż jej opuszczenie przez Wielką Brytanię - oceniła unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbieta Bieńkowska. Jej słowa cytuje agencja AFP, a za nią - internetowe wydanie tygodnika "Der Spiegel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi etap postępowania przeciwko Polsce w związku z reformą sądów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 15:28
Komisja Europejska wysłała drugie upomnienie do Polski z zastrzeżeniami dotyczącymi reform w sądownictwie. To drugi etap postępowania o naruszenie unijnego prawa. Polska ma teraz miesiąc, by odnieść się do zarzutów. Jeśli Bruksela uzna, że odpowiedź z Warszawy nie jest wyczerpująca, skieruje pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, który może zasądzać wysokie kary finansowe.
rozwiń zwiń