PO deklaruje współpracę z prezydentem ws. projektów ustaw o SN i KRS

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 17:24
- Deklarujemy współpracę i jesteśmy otwarci na rozmowy. Prezydent zapewnił, że gwarantuje jakość procesu legislacyjnego i samych projektów ustaw o SN i KRS - mówił w środę po spotkaniu z Andrzejem Dudą lider PO Grzegorz Schetyna.
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann i poseł PO Borys Budka podczas konferencji prasowej w Sejmie po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann i poseł PO Borys Budka podczas konferencji prasowej w Sejmie po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.Foto: PAP/Jakub Kamiński

- Usłyszeliśmy, że pan prezydent Andrzej Duda gwarantuje jakość tego procesu i tych projektów, jeżeli praca legislacyjna w Sejmie pójdzie w taką stronę, z jaką mieliśmy do czynienia przy ostatnich projektach, które zakończyły się wetem, powtórnie jest w stanie później także te ustawy zawetować - powiedział lider PO.

Dodał, że jego ugrupowanie "deklaruje współpracę". - Jesteśmy otwarci na rozmowy i te projekty, ale też bardzo wyraźnie mówiliśmy - to nie może być tak, że ulegnie zmianie tylko filozofia czy tylko te zapisy twarde, które dawały taką ogromną władzę ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu. Nie zaakceptujemy takiego scenariusza i takiej możliwości, w której te same uprawnienia będzie miał prezydent - wskazał Schetyna.

- Jako dobrą monetę przyjęliśmy słowa wypowiedziane przez pana prezydenta, że rozumie i widzi, że projekty proponowane przez prokuratora generalnego były niezgodne z konstytucją, i nie dopuści do tego, by po raz kolejny minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro próbował niezgodnie z konstytucją zawłaszczać kolejne elementy władzy w Polsce - mówił z kolei b. minister sprawiedliwości, wiceszef PO Borys Budka.

Dodał, że dla PO "najważniejsze jest zachowanie niezależności i odrębności władzy sądowniczej od władzy wykonawczej" i, że chodzi o "niezależność zarówno od ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego jak i prezydenta".

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Widać, że nie ma chemii między prezydentem a ministrem sprawiedliwości"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:50
Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś konsultacje dotyczące zmian w ustawach: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. W Pałacu Prezydenckim mają się pojawić przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. O godzinie 17.30 zaplanowano spotkanie z Polskim Stronnictwem Ludowym. - Chcemy przedstawić nasze propozycje - mówi poseł PSL Piotr Zgorzelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef klubu PiS: około 25 września ostateczny kształt propozycji prezydenta ws. sądów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:57
- Ze słów prezydenta wynika, że około 25 września poznamy dokładny, ostateczny kształt propozycji prezydenta ws. projektów ustaw o SN i KRS - powiedział dziennikarzom po spotkaniu przedstawicieli klubu PiS z prezydentem Andrzejem Dudą szef klubu Ryszard Terlecki.
rozwiń zwiń