Poczta Polska upamiętniła rocznicę urodzin ks. Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 09:48
Poczta Polska wprowadziła do obiegu kartę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej emisji "Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko". Ma to związek z przypadającą dziś 70. rocznicą urodzin zamordowanego przez bezpiekę duchownego.
Audio
  • Wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek podkreśla, że karta okolicznościowa z ks. Popieluszką jest wyjątkowa (IAR)
  • Na datowniku karty zacytowane są słowa ks. Jerzego Popiełuszki (IAR)
Karta okolicznościowa Poczty Polskiej upamiętniająca 70. rocznicę urodził ks. Jerzego Popiełuszki
Karta okolicznościowa Poczty Polskiej upamiętniająca 70. rocznicę urodził ks. Jerzego PopiełuszkiFoto: materiały prasowe

Jak podkreśla w rozmowie z IAR wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek, ta karta jest wyjątkowa. Przedstawia akwarelę z widokiem domu rodzinnego ks. Jerzego Popiełuszki w miejscowości Okopy. Są również wizerunki rodziców księdza Jerzego. Na znaczku w prawym górnym rogu umieszczony jest portret błogosławionego duchownego, namalowany na podstawie zdjęcia z jednej z odprawianych przez niego w czasie stanu wojennego mszy za ojczyznę. Na datowniku zacytowane są słowa księdza Jerzego - "Służyć Bogu to szukać najlepszej strony w najgorszym człowieku".

Prezes Wiesław Włodek podkreślił, że Poczta Polska upamiętnia najważniejsze dla Polski wydarzenia i najwybitniejszych Polaków.

Ksiądz, który przeszkadzał komunistycznej władzy

Jerzy Popiełuszko od 1980 roku był kapelanem robotników Huty Warszawa. W czasie stanu wojennego stał się kapelanem Solidarności. Odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki, które gromadziły tłumy wiernych i działaczy związku. W głoszonych kazaniach podejmował problemy moralne i polityczne, mówił o wolności i godności człowieka. Po wprowadzeniu stanu wojennego był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 roku, gdy wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę dla ludzi pracy. Zabójstwa dokonali trzej funkcjonariusze IV departamentu MSW. Uroczystość beatyfikacji księdza Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Popiełuszko - kapłan niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 06:07
Swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Niezłomny kapelan Solidarności stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym systemem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: ks. Popiełuszko to postać istotna dla całego Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 21:14
Prezydent Andrzej Duda wystosował list do organizatorów i uczestników obchodów 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Obchody odbywają się w ten weekend w Suchowoli i Okopach w województwie podlaskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podlaskie: zakończyły się obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. J. Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 16:47
W Suchowoli i Okopach (Podlaskie) odbyły się w sobotę i niedzielę obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który pochodził z tych ziem. Podczas niedzielnych uroczystości w Okopach mówiono m.in. o idei powstania w tym miejscu muzeum ks. Popiełuszki.
rozwiń zwiń