"Kontynuacja wojny hybrydowej". Rozpoczął się pierwszy etap manewrów Zapad-2017

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 16:11
Na dziewięciu poligonach Białorusi i Rosji rozpoczęły się manewry Zapad-2017. Dowodzą nimi szefowie sztabów generalnych armii obu krajów. Według oficjalnych danych w ćwiczeniach bierze udział prawie 13 tysięcy żołnierzy, w tym 5,5 tys. rosyjskich.
Audio
  • Początek maewrów Zapad-17 - relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Rosyjski żołnierz podczas ćwiczeń
Rosyjski żołnierz podczas ćwiczeńFoto: mil.ru

Manewry zostały podzielone na dwa etapy. Do niedzieli ma być zakończone przygotowanie wojsk do wykorzystania w warunkach bojowych. Przez kolejne 4 dni ma być przećwiczone dowodzenie w trakcie operacji wojskowych przy odpieraniu agresji umownego przeciwnika.

Jarosław Romańczuk, były opozycyjny kandydat na prezydenta Białorusi, powiedział Polskiemu Radiu, że dla państw NATO manewry Zapad-2017 nie stanowią zagrożenia. - Absurdalne byłoby mówić, że Rosja w takim stanie jak dzisiaj zaatakuje Polskę, Litwę czy Łotwę. Tu chodzi przede wszystkim o informację i kontynuację wojny hybrydowej, a przede wszystkim o Ukrainę - mówi opozycyjny polityk.

Media poinformowały, że manewry przyjadą obserwować prezydenci Rosji i Białorusi. Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka mają się spotkać w najbliższych dniach na jednym z poligonów w Rosji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szef NATO o manewrach Zapad-2017: Rosja nie działa transparentnie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 15:54
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zarzucił rosyjskim władzom, że nie przygotowują ćwiczeń militarnych Zapad-2017 w transparentny sposób. - W przeszłości widzieliśmy, jak ich używali przed militarną agresją na sąsiadów - powiedział BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MON o manewrach Zapad 2017: jesteśmy gotowi na każdą sytuację

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 19:18
- Polska i Sojusz Północnoatlantycki bacznie monitorują sytuację za naszą wschodnią granicą - mówił w audycji "Więcej świata" Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska opozycja krytykuje ćwiczenia Zapad-2017. "Przed zajęciem części Gruzji też były manewry"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 07:59
Rozpoczęte 14 września za polską wschodnią granicą rosyjsko-białoruskie manewry "Zapad 2017" krytykują politycy europejscy. Również białoruska opozycja uważa, że są one niepotrzebne, gdyż szkodzą wizerunkowi kraju.
rozwiń zwiń