Korea Południowa: prezydent przeciwny rozmieszczeniu w kraju broni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 13:27
Prezydent Korei Południowej Mun Dze In oświadczył w czwartek, że jest przeciwny rozmieszczeniu broni jądrowej na terytorium jego kraju mimo zagrożenia ze strony programu atomowego Korei Północnej.
Prezydent Korei Południowej Mun Dze In
Prezydent Korei Południowej Mun Dze In Foto: FLICKR/REPUBLIC OF KOREA/CC BY-SA 2.0

Obecność broni nuklearnej w Korei Płd. uniemożliwiłaby obu państwom koreańskim osiągnięcie pokoju i mogłaby przyspieszyć wyścig zbrojeń w regionie Azji Północno-Wschodniej - powiedział południowokoreański przywódca w rozmowie z amerykańską telewizją CNN. 

Wypowiedź Muna rozpowszechnił Błękitny Dom, czyli oficjalna siedziba prezydenta Korei Płd.

Mun Dze In uważany jest za zwolennika łagodniejszego podejścia do władz Korei Płn. niż było to preferowane przez jego poprzedników.  

Instalacja THAAD

Korea Północna przeprowadziła 3 września eksplozję nuklearną z użyciem ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Pjongjangu.

Po tej próbie rząd południowokoreański ogłosił, że zamierza przyspieszyć ostateczną instalację amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD na terytorium Korei Płd. 

Doradca Mun Dze Ina powiedział też wówczas, że Seul prowadzi rozmowy z Waszyngtonem w sprawie rozmieszczenia w Korei Płd. "najsilniejszych zasobów strategicznych armii amerykańskiej", nie precyzując jednak, czy chodzi o taktyczną broń jądrową USA. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prezydent Korei Południowej: nigdy więcej wojny na Półwyspie Koreańskim

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 16:24
Prezydent Korei Południowej Mun Dze In wezwał w poniedziałek Koreę Północną oraz USA do rozsądnego i pokojowego działania. Szef państwa podkreślił, że już nigdy więcej nie powinno dojść do wojny na Półwyspie Koreańskim.
rozwiń zwiń