Biskup Grzegorz Ryś nowym metropolitą łódzkim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 13:41
Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś został mianowany przez papieża Franciszka nowym metropolitą łódzkim. Informację Nuncjatury Apostolskiej podało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Bp Grzegorz Ryś
Bp Grzegorz RyśFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Biskup Ryś zastąpi w Łodzi abp. Marka Jędraszewskiego, który w styczniu został mianowany metropolitą krakowskim. Od tamtej pory metropolią łódzką kierował administrator diecezji.

Nowy arcybiskup Grzegorz Ryś ma 53 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze wawelskiej. Biskupem jest od 2011 r., a jego zawołanie to "Virtus in infirmitate" - "Moc w słabości".

Dialog

Nowy metropolita łódzki jest zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Zainicjował m.in. spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów - "Echo Asyżu" w Krakowie. Od 2012 r. jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Bp Ryś od lat jest też zaangażowany w Dzieło Nowej Ewangelizacji, między innymi jako przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. To historyk i teolog. Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Jest autorem tekstów Drogi Krzyżowej podczas ŚDM Kraków 2016 oraz rozważań przed uroczystościami 300-lecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej.

Historia

Nowy metropolita łódzki studiował na Wydziale Teologicznym oraz na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Jest historykiem zajmującym się historią średniowiecza. Posługuje się łaciną, angielskim i językiem włoskim. Wykłada na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, gdzie jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu.

Należy do zespołu redakcyjnego "Tygodnika Powszechnego", jest także publicystą "Znaku", "Analecta Cracoviensia" i "Przewodnika Katolickiego". Pracował jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II.

Aktywność
 
Od wielu lat jest związany z neokatechumenatem. Podkreśla, że dla biskupa ważne jest bycie z ludźmi, ceni sobie obecność małych wspólnot w Kościele, w których nie ma anonimowości. Jest uważany za zwolennika Kościoła otwartego "w którym - jak mówi biskup Ryś - grzesznik jest przyjęty i znajduje towarzyszy na drodze, a nie ludzi, którzy go osądzają i ekskomunikują."

Lubi grać w piłkę nożną i jeździć na rowerze, którym dojechał do Santiago de Compostela. Uczestniczy w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Orędzie papieża Franciszka do Polaków. "To wielki zaszczyt mieć za matkę Królową"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 14:00
Jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce; oznacza to, że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą - powiedział papież Franciszek w przesłaniu do pielgrzymów z okazji Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół w Polsce poświęcony Maryi

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 15:42
W każdej diecezji i parafii w Polsce 8 września ponawiany jest Akt Poświęcenia Kościoła Niepokalanemu Sercu Maryi. To wydarzenie jest manifestem wiary i znakiem dla świata. Akt Poświęcenia będzie odmawiany podczas wszystkich mszy, można go także odmówić w rodzinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek: Kolumbia to naród pełen nadziei mimo cierpień

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:15
Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej podziękował władzom i mieszkańcom Kolumbii za gorące przyjęcie podczas jego niedawnej wizyty w tym kraju. - Mimo tylu cierpień to naród radosny, pełen nadziei - powiedział papież.
rozwiń zwiń