Irak: krwawy atak na szyitów. Ponad 70 zabitych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 22:22
Uzbrojona grupa i dwaj zamachowcy samobójcy zaatakowali iracki punkt kontrolny i pobliską restaurację. Do ataku doszło w Thi Quar, południowej prowincji Iraku, przy głównej trasie prowadzącej do Bagdadu.
Irak. Zdjęcie ilustracyjne.
Irak. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Arlo K. Abrahamson/Public domain/Wikimedia Commons

Bojownicy otworzyli ogień na głównej autostradzie, która łączy Bagdad z południowymi prowincjami, w pobliżu miejscowości Nasirija.  Najpierw uzbrojeni napastnicy zaczęli strzelać do ludzi na ulicy, a niedługo potem ładunki wybuchowe zdetonowali zamachowcy samobójcy, m. in. samochód-pułapkę przed posterunkiem policji.

Co najmniej 74 osoby zginęły, a 93 zostały podała agencja AFP, powołując się na lokalne służby medyczne. Większość ofiar stanowią obywatele Iranu, którzy przebywali w restauracji.

Napastnicy byli przebrani za członków Sił Mobilizacji Ludowej (PMF), oddziałów szyickiej milicji wspierającej armię iracką w walce z Państwem Islamskim (IS). Miejsce ataków znajduje się przy drodze, którą szyiccy pielgrzymi zmierzają do świętych dla nich miast - Nadżafu i Karbali.

Do odpowiedzialności za atak przyznali się terroryści Daesh, jak w Iraku nazywane jest Państwo Islamskie. Oświadczenie zamachowców opublikowała agencja informacyjna terrorystów Amaq. Poinformowała, że w atakach przeprowadzonych przez bojowników IS zginęły "dziesiątki szyitów"


pr, AP, IAR, presstv.ir, fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zamach w Bagdadzie. Kilkunastu zabitych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 15:03
W zamachu z użyciem samochodu pułapki zginęło w poniedziałek w Mieście Sadra, we wschodniej części Bagdadu, co najmniej 11 osób - poinformowali AFP przedstawiciele irackich służb bezpieczeństwa i źródła medyczne. Według agencji AP śmierć poniosło 12 ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Padł kolejny bastion Państwa Islamskiego. Premier Iraku dziękuje dzielnym oddziałom irackim

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 17:08
Premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w czwartek zwycięstwo nad bojownikami Państwa Islamskiego w Tal Afar - jednym z trzech ostatnich bastionów dżihadystów. Tym samym ostatecznie odbito z ich rąk IS całą prowincję Niniwa.
rozwiń zwiń