Irak: krwawy atak na szyitów. Ponad 70 zabitych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 22:22
Uzbrojona grupa i dwaj zamachowcy samobójcy zaatakowali iracki punkt kontrolny i pobliską restaurację. Do ataku doszło w Thi Quar, południowej prowincji Iraku, przy głównej trasie prowadzącej do Bagdadu.
Irak. Zdjęcie ilustracyjne.
Irak. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Arlo K. Abrahamson/Public domain/Wikimedia Commons

Bojownicy otworzyli ogień na głównej autostradzie, która łączy Bagdad z południowymi prowincjami, w pobliżu miejscowości Nasirija.  Najpierw uzbrojeni napastnicy zaczęli strzelać do ludzi na ulicy, a niedługo potem ładunki wybuchowe zdetonowali zamachowcy samobójcy, m. in. samochód-pułapkę przed posterunkiem policji.

Co najmniej 74 osoby zginęły, a 93 zostały podała agencja AFP, powołując się na lokalne służby medyczne. Większość ofiar stanowią obywatele Iranu, którzy przebywali w restauracji.

Napastnicy byli przebrani za członków Sił Mobilizacji Ludowej (PMF), oddziałów szyickiej milicji wspierającej armię iracką w walce z Państwem Islamskim (IS). Miejsce ataków znajduje się przy drodze, którą szyiccy pielgrzymi zmierzają do świętych dla nich miast - Nadżafu i Karbali.

Do odpowiedzialności za atak przyznali się terroryści Daesh, jak w Iraku nazywane jest Państwo Islamskie. Oświadczenie zamachowców opublikowała agencja informacyjna terrorystów Amaq. Poinformowała, że w atakach przeprowadzonych przez bojowników IS zginęły "dziesiątki szyitów"


pr, AP, IAR, presstv.ir, fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamach w Bagdadzie. Kilkunastu zabitych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 15:03
W zamachu z użyciem samochodu pułapki zginęło w poniedziałek w Mieście Sadra, we wschodniej części Bagdadu, co najmniej 11 osób - poinformowali AFP przedstawiciele irackich służb bezpieczeństwa i źródła medyczne. Według agencji AP śmierć poniosło 12 ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Padł kolejny bastion Państwa Islamskiego. Premier Iraku dziękuje dzielnym oddziałom irackim

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 17:08
Premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w czwartek zwycięstwo nad bojownikami Państwa Islamskiego w Tal Afar - jednym z trzech ostatnich bastionów dżihadystów. Tym samym ostatecznie odbito z ich rąk IS całą prowincję Niniwa.
rozwiń zwiń