Wysyp infekcji wirusowych. Lekarze apelują o szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 16:18
W ciągu ostatniego tygodnia nastąpił "wysyp infekcji wirusowych" - mówi doktor Bożena Janicka Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Do gabinetów zgłaszają się pacjenci w sile wieku z wysoką gorączką, bólami mięśni.
Audio
  • Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc o korzyściach płynących ze szczepień (IAR)
  • Bożena Janicka, Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia o wysypie infekcji (IAR)
  • Doktor Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o chorobach atakujących teraz dzieci (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Image Point Fr/Shutterstock.com

Doktor Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego informuje, że coraz więcej dzieci z infekcjami i powikłaniami trafia do szpitala. - Grypy jeszcze nie ma, ale zakażeń jest więcej. Zazwyczaj już od początku września, kiedy pogoda jest zmienna, występują wahania temperatury, dzieci chodzą do szkoły, rozpoczyna się też sezon infekcji układu oddechowego - wyjaśnia Kuchar.

Eksperci przekonują, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie i jej powikłaniom, są szczepienia. - Szczepiąc się chronimy nie tylko siebie, ale także swoich bliskich - podkreśla profesor Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

W Polsce w poprzednim sezonie na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 4 miliony 800 tysięcy osób, o 20 procent więcej, niż rok wcześniej. Prawie 17 tysięcy osób hospitalizowano z powodu grypy i jej powikłań, a 25 osób zmarło. Przeciwko grypie zaszczepiło się 3,3 procent Polaków.

Profilaktyce grypy poświęcona była zorganizowana w Sejmie doroczna debata ekspertów.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szpitale dostaną nowoczesny sprzęt medyczny? Rząd przyjął specustawę zdrowotną

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 21:01
Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Specustawa dotyczy nadzwyczajnego jednorazowego wydatkowania środków w systemie ochrony zdrowia. Pieniądze będą przeznaczone na wyposażenie szpitali neonatologicznych, na zakup sprzętu do kompleksowego leczenia raka piersi w dużych ośrodkach onkologicznych oraz sfinansowanie medycyny szkolnej. 
rozwiń zwiń