Unia Europejska zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 18:21
To reakcja na północnokoreańskie próby międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Sankcje dostosowano do sierpniowej decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Audio
  • UE zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej za próby jądrowe - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Głosowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Pn oglądali na ekranach mieszkańcy Tokio w Japonii.
Głosowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Pn oglądali na ekranach mieszkańcy Tokio w Japonii. Foto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Państwa członkowskie mają ponadto szybko wdrożyć dodatkowe sankcje przewidziane we wrześniowej rezolucji ONZ dotyczące mi.in. północnokoreańskich pracowników. Kroki takie uzgodnili tydzień temu w Tallinie na nieformalnym posiedzeniu unijni ministrowie spraw zagranicznych.

Z komunikatu Rady UE wynika, że środki wprowadzone sierpniową rezolucją RB ONZ dotyczą najważniejszych produktów eksportowych Korei Północnej. Zakazano wszelkiego importu z Korei węgla, żelaza, rudy żelaza, owoców morza, ołowiu i rudy ołowiu. Dodatkowe sankcje obejmują północnokoreański przemyt broni, spółki joint venture z udziałem przedsiębiorstw zagranicznych i banki.

Działania te mają zmniejszyć zdolności reżimu w Pjongjangu do generowania dochodów i jego dostępu do międzynarodowych systemów finansowych. Państwa członkowskie UE nie pozwolą też więcej obywatelom Korei Północnej pracować na swoim terytorium, gdyż podejrzewa się ich o pozyskiwanie dochodów na rzecz nielegalnego programu jądrowego i budowy pocisków balistycznych.

Już 10 sierpnia UE zaostrzyła restrykcje wobec Korei Płn., zamrażając aktywa i wpisując na listę objętych zakazem podróżowania kolejne osoby i podmioty. Sankcje te dotknęły m.in. należący do państwa Bank Handlu Zagranicznego (FTB).

W związku z przeprowadzeniem 3 września przez Pjongjang szóstej już próby nuklearnej, a wcześniej prób z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM), RB ONZ przyjęła w poniedziałek kolejne sankcje wobec Korei Północnej. Przewidują one m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn., całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nowe sankcje wobec Korei Północnej. Propozycję USA złagodzono

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:58
Projekt rezolucji przygotowały USA w reakcji na ostatnią próbę nuklearną przeprowadzoną przez Koreę Północną. Pod głosowanie poddana została jednak jego złagodzona wersja, by uzyskać poparcie Rosji i Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Północna znów straszy. Pjongjang: zatopimy Japonię, a USA zredukujmy do popiołów i ciemności

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 16:14
Korea Płn. zagroziła w czwartek, że użyje broni jądrowej, by - jak to ujęto - "zatopić" Japonię, a USA obrócić w "popiół i ciemność" za poparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i sankcji wobec reżimu w Pjongjangu za ostatnią próbę nuklearną.
rozwiń zwiń