Donald Trump: nie zamierzam ogłaszać amnestii dla młodych imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 19:26
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że "nie zamierza nadawać obywatelstwa" młodym imigrantom, którzy przebywają na terytorium Stanów Zjednoczonych nielegalnie. - Nie zamierzamy ogłaszać (dla nich) amnestii - zaznaczył.
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Wypowiedź taką złożył dziennikarzom po przybyciu do Fort Myers na południu Florydy, gdzie ma się zapoznać z rozmiarami zniszczeń spowodowanych przez huragan Irma.

Przed odlotem z Waszyngtonu Trump ponownie zaprzeczył, by w trakcie środowego roboczego obiadu w Białym Domu osiągnął z przywódcami Demokratów w Kongresie porozumienie w sprawie przedłużenia chroniącego młodych imigrantów programu DACA.

- Pracujemy nad planem zapewniającym intensywne kontrole graniczne. Pracujemy nad planem dotyczącym DACA. Ludzie chcą, by to zrealizowano. Uważam, że jesteśmy tego bardzo bliscy, ale musimy mieć wzmocnione bezpieczeństwo na granicy - zadeklarował prezydent.

Według zaproszonych w środę do Białego Domu przywódcy mniejszości demokratycznej w Senacie Chucka Schumera i liderki mniejszości demokratycznej w Senacie Nancy Pelosi w trakcie obiadu uzgodniono kontynuowanie programu DACA. Trump miał też obiecać, że mur na granicy z Meksykiem "pojawi się później".

Uchwalony za rządów poprzedniego prezydenta Baracka Obamy program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals - Opóźnienia Działań w sprawie Przybywania w Wieku Dziecięcym) chroni przed deportacją za granicę tak zwanych dreamersów czyli osoby, które dostały się do USA nielegalnie jako dzieci wraz ze swymi rodzicami. Trump dał Kongresowi 6 miesięcy na uchwalenie ustawy zastępującej program DACA. Liczbę dreamersów ocenia się na 800 tysięcy.

Prezydent oświadczył na Florydzie, że ewentualne uzgodnienie przez obie partie w Kongresie przyszłości DACA nie może być wiązane z kwestią budowy muru granicznego. - Musimy dojść do porozumienia, że obojętnie czy zostanie to wprowadzone do budżetu czy też do jakiegoś innego rozwiązania finansowego w najbliższym czasie, fundusze na mur się znajdą. W przeciwnym razie niczego nie zdziałamy - podkreślił.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

USA: prezydent Donald Trump wygrał w Sądzie Najwyższym w sprawie imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 07:17
Rząd Donalda Trumpa wygrał kolejny spór o zakres dekretu imigracyjnego. Amerykański Sąd Najwyższy pozwolił na szeroką interpretację czasowego zakazu przyjmowania przez Stany Zjednoczone uchodźców, którzy przeszli weryfikację i mają w USA sponsorów. 
rozwiń zwiń