Doradca Trumpa: ws. Korei Płn. rozważane są wszystkie opcje

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 17:54
Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego generał H.R. McMaster powiedział w niedzielę w programie telewizji ABCNews, że brane są pod uwagę wszystkie opcje rozwiązania kryzysu z Korea Północną. 
Kim Dzong Un podczas próby rakietowej Korei Północnej
Kim Dzong Un podczas próby rakietowej Korei Północnej Foto: PAP/EPA/KCNA

Zapytany czy dostrzegł jakiekolwiek sygnały wskazujące, że Korea Płn. zaprzestanie rozwijać swój program nuklearny, McMaster odpowiedział: "On (przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un) będzie musiał to zakończyć. Trump powiedział, że nie będzie tolerował reżimu zagrażającego USA i (amerykańskim) obywatelom bronią nuklearną". 

Prowadzący spytał czy oznacza to, że jeśli nie dojdzie do zaprzestania programu nuklearnego przez Koreę Płn. to USA zdecydują się na atak, na co McMaster odpowiedział: "Trump wyraził się na ten temat w sposób bardzo klarowny, brane są pod uwagę wszystkie opcje". 

Generał zasugerował w piątek na konferencji prasowej w Białym Domu, że istnieje możliwość interwencji militarnej w związku z działaniami Korei Płn. "A więc (informacja) dla tych, którzy mówili o braku opcji militarnej: jest opcja militarna" - powiedział McMaster, ale zaznaczył, że "nie jest to wyjście, z którego chcielibyśmy skorzystać". 

W czwartek władze Korei Płn. zagroziły, że użyją broni jądrowej, by - jak to ujęto - "zatopić" Japonię, a USA obrócić w "popiół i ciemność" za poparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i nowych sankcji. W piątek Pjongjang przeprowadził drugą w ostatnich tygodniach próbę z rakietą balistyczną, która przeleciała nad Japonią, co oznacza, iż jest w stanie dosięgnąć pociskiem rakietowym amerykańską wyspę Guam. 

W poniedziałek RB ONZ nałożyła na Koreę Płn. nowe sankcje, które są odpowiedzią na próbę nuklearną z 3 września. Przewidują one wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej, całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych. 

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korea Północna wystrzeliła kolejną rakietę. "Może dojść do tragedii na skalę Hiroszimy"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 09:12
Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Pocisk przeleciał nad japońską wyspą Hokkaido i po pokonaniu 2000 kilometrów zakończył lot w Pacyfiku. Niespełna dwa tygodnie temu komunistyczna Korea przeprowadziła szóstą już próbę nuklearną. W czwartek zaś zagroziła użyciem broni jądrowej przeciwko Japonii i USA. O działaniach Korei Północnej mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydenci Korei Południowej i USA rozmawiali o sankcjach dla Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 10:41
Prezydenci Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych zgodzili się wywierać większą presję na komunistyczną Koreę Północną w sprawie prowadzonych przez nią testów nuklearnych i rakietowych. Moon Jae-in i Donald Trump ustalili to podczas rozmowy telefonicznej.
rozwiń zwiń