Alarm pogodowy: zalane budynki i podtopienia. Straż interweniuje po ulewnych deszczach na Mazowszu i Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 13:38
Strażacy na Mazowszu interweniowali ponad sto razy w związku z podtopieniami. Rzecznik Mazowieckiej Straży Pożarnej w Warszawie młodszy brygadier Karol Kierzkowski powiedział, że około 50 interwencji dotyczyło samej stolicy. Zniszczenia po ulewach także na Śląsku.
Audio
  • Utrudnienia na węźle Marynarska po ulewach w Warszawie - mówi Rzecznik GDDKiA Jan Krynicki (IAR)
Zalany fragment S79 przy węźle Marynarska, po opadach deszczu w Warszawie.
Zalany fragment S79 przy węźle Marynarska, po opadach deszczu w Warszawie.Foto: PAP/Jacek Turczyk

- Strażacy prowadzą dzialania polegające na wypompowywaniu wody z zalanych ulic, posesji i piwnic - mówi Karol Kierzkowski. Rzecznik apeluje, żeby zgłaszać wszystkie zalane i podtopione miejsca do straży pożarnej na numer 998.

W okolicach węzła Marynarska w Warszawie kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki mówi IAR, że przez całą noc służby drogowe pracowały nad osuszeniem przejazdów na węźle Marynarska, ale opady deszczu cały czas powodują zbieranie się tam wody. Służby drogowe nadal wypompowują tam wodę z zalanej jezdni.

Kierowcy muszą się liczyć z ewentualnymi zwężeniami do jednego pasa, a nawet czasowymi zamknięciami przejadów w okolicach węzła Marynarska. Rzecznik mówi, że utrudnienia w ruchu mogą występować do końca dnia.

Ulewy na śląsku

- Po wielogodzinnych, rzęsistych opadach deszczu na południu woj. śląskiego doszło do lokalnych podtopień i zalań budynków. Przez uszkodzony dach liceum w Milówce na Żywiecczyźnie wdarła się do biblioteki – podały w poniedziałek służby zarządzania kryzysowego wojewody śląskiego.

Strażacy z Żywca poinformowali, że w Milówce zawiodło pokrycie dachowe z papy, które okazało się nieszczelne. Zostało tymczasowo naprawione. Woda wdarła się także do piwnic szkoły w Siennej w gminie Lipowa. Strażacy ją wypompowywali. Konar, który upadł na sieć trakcyjną, utrudnił łączność na szlaku kolejowym między Solą i Zwardoniem na granicy ze Słowacją. Pasażerów przewożono zastępczymi autobusami. Na Żywiecczyźnie doszło też do niewielkich lokalnych podtopień. Kłopoty wystąpiły na Śląsku Cieszyńskim. Tam woda podtopiła lokalną drogę między Pruchną a Drogomyślem. Wdarła się także do kilku piwnic.

Deszcz w rejonie Beskidów padał od soboty. Poziomy w wielu rzekach przekroczyły stany ostrzegawcze, m.in. Wiśle w Wiśle, Ustroniu, Skoczowie i Jawiszowicach, Koszarawie w Pewli Małej, Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach, Stryszawce w Suchej Beskidzkiej. W poniedziałek opady zanikły. Wody w rzekach sukcesywnie ubywa.

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ulewy w Warszawie i na Mazowszu, deszcz zalał trasę na lotnisko

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 19:27
Karol Kierzkowski, rzecznik mazowieckiej straży pożarnej, powiedział, że strażacy kilkadziesiąt razy byli wzywani do interwencji związanych z ulewami. Najwięcej było podtopień posesji i ulic w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straż pożarna: ponad 130 interwencji w ciągu ostatniej doby

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 09:43
W ciągu ostatniej doby w związku z opadami deszczu straży interweniowali 136 razy, najwięcej w woj. małopolskim ponad 60 razy i Mazowieckiem ponad 30 razy - podał w poniedziałek rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSWiA: będą zmiany dot. łączności w sytuacjach kryzysowych

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 17:20
- Po oszacowaniu strat związanych z nawałnicami, co ma nastąpić do końca sierpnia, planowane jest wystąpienie do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej ws. wsparcia związanego z usuwaniem skutków gwałtownych burz – poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń