Zapad-2017: helikopter ostrzelał cywilów? Nagranie wideo wywołało burzę w internecie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 14:28
Rosyjskie media informują o incydencie, który mógł mieć miejsce podczas rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2017. Helikopter przypadkowo wystrzelił rakiety w kierunku ludzi, w wyniku czego dwie osoby miały zostać ranne. Rosyjskie Ministerstwo Obrony przyznaje, że doszło do incydentu, ale inaczej go opisuje. 
Audio
  • Incydent na manewrach Zapad-2017 w Rosji i dementi wojska - relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Manewry Zapad-2017
Manewry Zapad-2017Foto: PAP/EPA/VADIM SAVITSKY

Według rosyjskich mediów do zdarzenia miało dojść na poligonie "Łużski" w obwodzie leningradzkim 17 lub 18 września. Dwie osoby - prawdopodobnie dziennikarze - zostały ciężko ranne. Nagranie wideo, które pojawiło się w internecie pokazuje, jak lecący nisko helikopter Ka-52 wystrzelił rakiety w pobliżu miejsca, gdzie stało kilka pojazdów. Wokół nich kręciło się dwoje ludzi w cywilnych ubraniach. W efekcie dwa auta spłonęły, a ludzi przewieziono do szpitala.

Czytaj więcej
władimir putin 1200.jpg
Władimir Putin osobiście nadzorował główny etap manewrów Zapad 2017

W poniedziałek ten sam poligon odwiedził prezydent Rosji Władimir Putin. To, że doszło do incydentu na poligonie, potwierdziły źródła zbliżone do rosyjskiego Ministerstwa Obrony, cytowane przez portal internetowy gazety "Kommiersant".

Tymczasem służba prasowa Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji twierdzi, że 18 września żadnych zdarzeń z udziałem lotnictwa na manewrach nie było. Zaś nagranie ma pochodzić z innego okresu, gdy śmigłowiec ćwiczył niszczenie celów naziemnych. Pocisk miał trafić w ciężarówkę bez ludzi. Nie uściśla jednak kiedy dokładnie doszło do zdarzenia. Nie odnosi się też do informacji, że do zdarzenia mogło dojść 17 września. Nazywa jedynie informację o incydencie "zamierzoną prowokacją lub czyjąś głupotą".

pg

Zobacz więcej na temat: Zapad 2017 Rosja ŚWIAT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także