Chiny przeciwne działaniom militarnym wobec Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 14:35
- Działania bądź retoryka sięgające po groźby nie pomogą w rozwiązaniu sytuacji na Półwyspie Koreańskim - oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ w reakcji na wypowiedź ministra obrony USA Jima Mattisa, iż istnieją opcje militarne wobec Korei Północnej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/FreshStock

Prezentując takie stanowisko na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie rzecznik Lu Kang zaznaczył jednocześnie, że Chiny liczą na pełne wprowadzenie w życie odnoszących się do Korei Północnej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Patrząc na rozwój sytuacji na Półwyspie Koreańskim aż do dnia dzisiejszego, widać, że zainteresowane strony występowały od czasu od czasu z wzajemnymi groźbami tak w retoryce, jak i swych działaniach, co nie pomagało w uregulowaniu problemu. Wprost przeciwnie, wzmagały one napięcie i w żaden sposób nie przyczyniały się do rozwiązania całej kwestii. Dlatego chciałbym ponownie podkreślić, że mamy nadzieję, iż różne strony mogą w spójny, dokładny, ścisły i skuteczny sposób wprowadzić w życie wszystkie dotyczące Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył rzecznik.

W trakcie swej poniedziałkowej konferencji prasowej w Waszyngtonie Mattis wypowiedział się na temat kryzysowej sytuacji na Półwyspie Koreańskim po podziemnym zdetonowaniu w Korei Północnej 3 września potężnego ładunku nuklearnego i przeprowadzonej przez to państwo w kilka później kolejnej próbie rakiety balistycznej o znacznym zasięgu.

Zapytany, czy Stany Zjednoczone dysponują wobec Korei Północnej jakimikolwiek opcjami militarnymi, które nie wystawiałaby Korei Południowej na poważne ryzyko, szef Pentagonu odparł: "Tak, mamy je. Ale nie będę wchodził w szczegóły".

pr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korea Północna nie przejmuje się sankcjami. Pjongjang przeprowadził kolejną próbę rakietową

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 11:37
Pocisk przeleciał nad północną Japonią i spadł do Pacyfiku - poinformowały armie Korei Południowej i USA. W związku z tą próbą w piątek po południu czasu lokalnego na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła próbę balistyczną Korei Płn.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 07:15
Rada odnotowała w swym komunikacie, że do testu doszło w zaledwie trzy tygodnie po wystrzeleniu 28 sierpnia rakiety, która przeleciała nad terytorium Japonii i w mniej niż dwa tygodnie od szóstej już północnokoreańskiej próby z bronią jądrową, która miała miejsce 3 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doradca Trumpa: ws. Korei Płn. rozważane są wszystkie opcje

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 17:54
Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego generał H.R. McMaster powiedział w niedzielę w programie telewizji ABCNews, że brane są pod uwagę wszystkie opcje rozwiązania kryzysu z Korea Północną. 
rozwiń zwiń