CBA zatrzymało burmistrza Koła w zw. z przetargiem na śmieciarki

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 10:08
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało burmistrza Koła w śledztwie dotyczącym ustawiania przetargów na śmieciarki - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w źródłach bliskich sprawy. Wielkopolski samorządowiec jest szóstym podejrzanym w śledztwie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmitry Kalinovsky/Shutterstock

- Potwierdzam zatrzymanie burmistrza. Agenci CBA przeszukują biura w Urzędzie Miasta w Kole i w dwóch spółkach komunalnych miasta. Mają zabezpieczyć dokumentację oraz korespondencję mailową – powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Burmistrz z zarzutami

Zatrzymania dokonano w wyniku nowych ustaleń CBA i prokuratury – podał funkcjonariusz. - Wskazują one, że burmistrz Koła przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – podkreślił. Bezprawne działania miały polegać na podejmowaniu czynności dla wyeliminowania potencjalnych, innych oferentów związanych z tymi zamówieniami publicznymi.

Ustawione przetargi miały w sumie wartość ponad 2,5 mln zł. Śledztwo prowadzi łódzka delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Jak poinformował Piotr Kaczorek, zatrzymany usłyszy jeszcze w środę zarzuty w prokuraturze.

Czego dotyczy śledztwo?

Wcześniej w tej sprawie CBA zatrzymała, a łódzka Prokuratura Regionalna postawiła zarzuty pięciu innym osobom. Podejrzewa je o ustawienie przetargów – zmowę przetargową w trzech spółkach miejskich na korzyść jednej z wrocławskich firm – przypomniał Kaczorek.

Wówczas śledczy z CBA ustalili, że przedstawiciele firmy z Wrocławia mieli wejść w porozumienie z urzędnikami samorządowymi i pracownikami spółek samorządowych w związku z ogłaszanymi przetargami na dostawy samochodów do zbierania odpadów komunalnych.

Przetargi ogłoszono w 2016 roku i opiewały w sumie na ponad 2,5 mln złotych – powiedział Kaczorek. Agenci z łódzkiej delegatury CBA zatrzymali wtedy prezesa i handlowca z wrocławskiej firmy zajmującej się dostawami m.in. specjalistycznych ciężarówek, prezesa Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Kole, byłego prezesa tej spółki oraz pracownika Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie. Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty dotyczące zmowy przetargowej – zaznaczył.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biskupiec. CBA sprawdza sprzedaż gminnych nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 13:59
Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło dwie kontrole w Biskupcu (woj. warmińsko-mazurskie) i przejęło do prowadzenia śledztwo dotyczące możliwych nieprawidłowości przy sprzedaży gminnych nieruchomości - powiedział we wtorek Piotr Kaczorek z CBA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBA: 5 osób zatrzymanych ws. niesprawnych systemów meteo dla wojska

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 14:21
Funkcjonariusze CBA zatrzymali pieć osób ws. niesprawnych systemów meteo dla wojska. Jak informuje Piotr Kaczorek z CBA, systemy te miały być wykorzystywane m.in. przy zabezpieczeniu lotów - oznaczonych statusem HEAD - najważniejszych osób w państwie.
rozwiń zwiń