Mariusz Błaszczak do wielkopolskich strażaków: dziękuję wam za zaangażowanie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 11:24
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podziękował wielkopolskim strażakom za działania po nawałnicy, która przeszła w połowie sierpnia w tym województwie. - Byliście w tym miejscu i czasie, w którym być należało - powiedział w Poznaniu szef MSWiA.
Audio
  • Minister spraw wewnętrznych i administracji podziękował wielkopolskim strażakom za ich ofiarną służbę (IAR)
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak spotkał się z wielkopolskimi funkcjonariuszami PSP oraz strażakami-ochotnikami, którzy brali udział w działaniach ratowniczych po nawałnicach
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak spotkał się z wielkopolskimi funkcjonariuszami PSP oraz strażakami-ochotnikami, którzy brali udział w działaniach ratowniczych po nawałnicachFoto: Bartosz Jankowski/PAP

Mariusz Błaszczak spotkał się w stolicy Wielkopolski z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczymi strażakami, którzy brali udział w działaniach ratowniczych po nawałnicy.

"Mieszkańcy Wielkopolski mogli na Was liczyć"

- Przyjechałem do Poznania, żeby wam podziękować za akcję ratunkową, którą przeprowadzaliście po nawałnicy, jaka przeszła przez województwo wielkopolskie w połowie sierpnia. Dziękuję wam za postawę, dziękuję wam za zaangażowanie, za ofiarność, za to, że mieszkańcy województwa wielkopolskiego mogli liczyć na was, mogli liczyć na wasze wsparcie, na waszą obecność; za to, że byliście w tym miejscu i czasie, w który być należało - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Podczas spotkania w wielkopolskiej komendzie straży pożarnej szef MSWiA wręczył nagrody finansowe oraz dyplomy kilkudziesięciu strażakom z całego województwa, którzy nieśli pomoc poszkodowanym podczas sierpniowej nawałnicy. Jednostki ochotniczej straży pożarnej otrzymały promesy na odtworzenie gotowości operacyjnej. Błaszczak podziękował strażakom również za codzienną pracę i zwrócił uwagę, że te służby cieszą się bardzo dużym zaufaniem społeczeństwa.

- Nie bez powodu - dlatego, bo jesteście zawsze tam, kiedy ludzie pokrzywdzeni - tak jak w tym przypadku przez żywioł czy w wypadkach samochodowych - potrzebują pomocy - podkreślił.

Przypomniał, że z programu modernizacji służb mundurowych w latach 2017-2020 przeznaczone będą pieniądze m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu i podwyższenie wynagrodzeń strażaków.

Pomoc dla OSP i poszkodowanych przez nawałnice

- W przypadku ochotniczych straży pożarnych nasza aktywność koncentruje się na dotacjach, które są przekazywane dla OSP. W roku 2017 wysokość dotacji jest wyższa niż w latach ubiegłych i wynosi 124 mln zł. Dbamy oto, żeby ochotnicze straży pożarne, szczególnie te, które są częścią krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, ale także te, które nie wchodzą w skład tego systemu, były dobrze wyposażone, były przygotowane do tego, żeby nieść pomoc potrzebującym - dodał Mariusz Blaszczak.

Szef MSWiA poinformował, że rozpoczyna się wypłacanie pomocy finansowej osobom, które ucierpiały w wyniku kataklizmu. Na potrzeby województwa wielkopolskiego rząd przeznaczył ponad 31 mln zł z funduszu klęskowego. Wojewoda wielkopolski przekazał te pieniądze na konta samorządów.

- Czekamy aż samorządy poprzez swoje ośrodki pomocy społecznej wypłacą środki poszkodowanym. Uprościliśmy procedury związane z szacowaniem strat, zwiększyliśmy wysokość pomocy finansowej. Wczoraj odbyła się wideokonferencja z udziałem również wojewody wielkopolskiego, rozmawialiśmy o tym, by jak najszybciej doprowadzić do wypłaty wsparcia finansowego dla poszkodowanych. To jest zadanie samorządów, mam nadzieję, że one skutecznie wywiążą się z tego - zaznaczył minister.

W ramach wizyty Mariusza Błaszczaka w Wielkopolsce zaplanowano też odwiedziny Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylinie i uhonorowanie tamtejszych strażaków za ofiarną pracę podczas sierpniowej nawałnicy.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło 6 osób. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty wyniosły 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: chcemy, żeby wzrost wynagrodzeń motywował do służby

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 07:59
- Gospodarka rozwija się bardzo dobrze, dlatego zabiegałem o to, aby policjanci, którzy przystępują do służby, otrzymali większe uposażenie - mówił w "Sygnałach dnia" minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSWiA o posterunku w Rokietnicy: będziemy przywracać poczucie bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 10:34
- Będziemy konsekwentnie przywracać poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom Polski lokalnej - podkreślił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, który w środę w podpoznańskiej Rokietnicy otworzył posterunek policji.
rozwiń zwiń