CETA: od dziś zaczyna obowiązywać umowa handlowa UE z Kanadą

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 09:05
Od dziś Unia Europejska i Kanada rozpoczynają obniżanie i znoszenie ceł importowych na tysiące towarów. Częściowo wchodzi bowiem w życie unijno-kanadyjska umowa handlowa CETA, której wynegocjowanie zajęło prawie 8 lat. Eksperci mówią, że porozumienie przyniesie więcej korzyści niż strat, ale przyznają, że są plusy i minusy.
Audio
  • Dziś wchodzi w życie umowa handlowa UE z Kanadą - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
CETA stwarza dla polskich firm pewne szanse
CETA stwarza dla polskich firm pewne szanse Foto: Sehenswerk/Shutterstock.com

Umowa przewiduje zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych między Unią Europejską a Kanadą, choć są wyjątki, a wśród nich drób. Bruksela szacuje, że unijne przedsiębiorstwa zaoszczędzą prawie 500 mln euro rocznie. To wartość ceł płaconych za towary z Unii wwożone do Kanady. Ponadto porozumienie dopuszcza firmy do przetargów, otwiera także rynek usług. Jednak umowa wzbudza mieszane reakcje.

Według ekspertów to porozumienie jest szansą dla firm, które widzą możliwości eksportowe na rynek kanadyjski, problem mogą mieć ci, którzy będą musieli konkurować z importem z Kanady, na przykład rolnicy. Na razie wchodzi w życie tylko część handlowa. Natomiast wzbudzająca kontrowersje część inwestycyjna zacznie obowiązywać po zakończeniu ratyfikacji umowy we wszystkich unijnych krajach. Do tego czasu mają być rozwiane wątpliwości dotyczące międzynarodowego arbitrażu, który ma rozstrzygać spory na linii inwestor - państwo.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskim producentom żywności wkrótce będzie w Kanadzie łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 09:26
Wejście w życie umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską nie będzie momentem przełomowym, ale ułatwi polskim firmom wchodzenie na rynek kanadyjski – powiedział we wtorek przebywający w Kanadzie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
rozwiń zwiń