Pierwszy dzień Narodowego Kongresu Trzeźwości

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 17:12
Na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczął się Narodowy Kongres Trzeźwości. Biorą w nim udział eksperci ds. uzależnień, parlamentarzyści, duchowni i propagatorzy abstynencji. Dzisiaj obradują nad rolą państwa i samorządów w służbie trzeźwości narodu.
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, ks. bp Tadeusz Bronakowski, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka, prof. nzw. dr hab. Krzysztof Wojciszek i Wojciech Terlikowski z Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, ks. bp Tadeusz Bronakowski, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka, prof. nzw. dr hab. Krzysztof Wojciszek i Wojciech Terlikowski z Krucjaty Wyzwolenia CzłowiekaFoto: PAP/Paweł Supernak

Jednym z uczestników kongresu jest dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka. Jak mówił, spożycie czystego alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce rośnie. - Jesteśmy we wschodnio - europejskim regionie, gdzie pije się po to, żeby upić się. Pije się do upadłego, pije się jednorazowo duże ilości alkoholu, co jest szkodliwe dla zdrowia - powiedział IAR Krzysztof Brzózka.

Stanisław Gądecki Nie chodzi o to, by odbierać ludziom przemocą wolność, chodzi o to, by uświadomić im, że to, co przedstawia się im jako dobro, jest największym złem

Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaznaczył, że na duże spożycie alkoholu przez młodzież mają wpływ liczne reklamy w mediach. - Emisja blisko 2,5 tysiąca godzin reklam rocznie powoduje, że mamy niekończące się dziesiątki seriali telewizyjnych, nie mówiąc o mediach społecznościowych - zaznaczył Krzysztof Brzózka.

O zniesienie reklam alkoholu apelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. "Nie chodzi o to, by odbierać ludziom przemocą wolność, chodzi o to, by uświadomić im, że to, co przedstawia się im jako dobro, jest największym złem. Jeżeli ludzie tego nie zrozumieją, to i prawo niczego nie zmieni, choćby najdoskonalsze" - zaznaczył. Jak dodał, "nigdzie, tak jak w polskiej telewizji nie ma w reklamach takiej koncentracji na lekach i alkoholu. - To pokazuje, że stoi za tym wielki pieniądz, a z drugiej strony bezwład i bezsilność ludzi, którzy są bez przerwy atakowani takimi reklamami - mówił.

Patronat nad kongresem objął prezydent Andrzej Duda. - Skutki alkoholizmu uderzają w nas wszystkich - powiedział uczestniczący w kongresie Andrzej Dera, sekretarz stanu w jego kancelarii. W rozmowie z IAR podkreślił jak wiele tracimy na skutek nadużywania alkoholu. - Są to wypadki samochodowe, służba zdrowia, to są ogromne wydatki. Z drugiej strony mamy nachalną propagandę mówiącą, że alkohol nie jest niczym złym i można go pić. Alkohol wchodzi szerokim strumieniem na imprezy sportowe, kulturalne - mówił Andrzej Dera. 

Kongres potrwa do niedzieli. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. Patronat medialny sprawuje radiowa Jedynka.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Narodowy Kongres Trzeźwości będzie proponował konkretne rozwiązania walki z alkoholizmem"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 07:55
- Kongres chce zrealizować konkretny program działań. Jego celem jest propagowanie abstynencji i trzeźwości, a docelowo ograniczenie spożycia alkoholu - mówił na antenie radiowej Jedynki biskup Tadeusz Bronakowski.
rozwiń zwiń