Wielka Brytania: Theresa May ujawniła szczegóły przemówienia ws. Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 17:44
Brytyjska premier Theresa May poinformowała w czwartek swoich ministrów o szczegółach przemówienia w sprawie Brexitu, które ma wygłosić w piątek we Florencji. Posiedzenie gabinetu trwało dwie i pół godziny.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa MayFoto: shutterstock/Frederic Legrand - COMEO

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w czwartek swoich ministrów o szczegółach przemówienia w sprawie Brexitu, które ma wygłosić w piątek we Florencji. Posiedzenie gabinetu trwało dwie i pół godziny.

Według BBC, powołującej się na źródło w gabinecie, omawiano m.in. możliwość porozumienia się z UE w sprawie okresu przejściowego wynoszącego do dwóch lat. Oczekuje się też, że we Florencji May złoży Unii „otwartą i szczodrą” ofertę finansową, starając się odblokować negocjacje ws. Brexitu.

Czytaj więcej
brexit 1200 free
SERWIS SPECJALNY: BREXIT

Reuters wskazuje, że wszyscy ministrowie zgadzają się, że po wyjściu W. Brytanii z UE potrzebny będzie okres przejściowy, by uniknąć komplikacji dla biznesu, ale są różne zdania na temat tego, jak długi powinien być ten okres.

Jak pisze Associated Press, podczas "negocjacji rozwodowych" poczyniono niewielki postęp w takich kluczowych kwestiach jak status granicy między Irlandią a Irlandią Północną i suma, jaką W. Brytania musi zapłacić, by uregulować swe zobowiązania finansowe wobec Unii.

Zgodność ws. przemówienia

Według źródeł, na które powołuje się BBC, w brytyjskim rządzie jest „szeroki konsensus”, jeśli chodzi o treść piątkowego przemówienia May. Ministrom dano do przeczytania projekt tego przemówienia na 30 minut przed posiedzeniem gabinetu.

Przypuszcza się – pisze BBC na swym portalu – że May prawdopodobnie zaoferuje gwarancję, iż żaden kraj UE nie straci w związku ze zmianami w obecnym budżecie Unii w rezultacie wyjścia W. Brytanii.

TVP Info

AP odnotowuje, że szef dyplomacji Boris Johnson i minister finansów Philip Hammond - pierwszy jest zwolennikiem "twardego" Brexitu, drugi "miękkiego" - wyszli razem po posiedzeniu gabinetu, "demonstrując jedność".

Presja czasu

Główny unijny negocjator Brexitu Michel Barnier powiedział w czwartek w Senacie Włoch, że w rokowaniach na ten temat "pozostaje wiele niejasności". Jego zdaniem Unia musi być "bezkompromisowa" w kwestii zasad i chronić prawa swych obywateli. Ostrzegał, że "czas nagli".

Michel Barnier Na sześć miesięcy przed 29 marca 2019 roku, czyli definitywnym opuszczeniem Unii przez Wielką Brytanię, negocjacje powinny zostać zakończone

Barnier wskazał, że na sześć miesięcy przed 29 marca 2019 roku, czyli definitywnym opuszczeniem Unii przez Wielką Brytanię, negocjacje powinny zostać zakończone, by mieć potem jeszcze pół roku na ratyfikacje. - A zatem zostaje nam tylko rok między dniem dzisiejszym a jesienią 2018 roku - powiedział, podkreślając, że Brexit "nie może odbyć się ze szkodą dla wspólnego rynku".

Wystąpienie we Włoszech jest postrzegane przez brytyjskie media jako szansa dla May na przełamanie impasu w trwających negocjacjach w sprawie Brexitu. Rząd w Londynie liczy na jak najszybsze rozpoczęcie rozmów o modelu przyszłych relacji między stronami, a unijni negocjatorzy naciskają na wcześniejsze rozwiązanie kwestii dotyczących wpłat do budżetu UE, zagwarantowania praw obywateli oraz stosunków między Irlandią a Irlandią Północną.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brexit. "Kwestie bezpieczeństwa powinny być wyłączone z negocjacji"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 13:55
Brytyjski rząd zadeklarował zamiar podpisania z Unią Europejską nowego traktatu, który będzie regulował współpracę wymiaru sprawiedliwości oraz koordynację działań przeciwko terroryzmowi po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wrócą z Wielkiej Brytanii do kraju?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 11:30
- Jesteśmy trochę taką Polską w Wielkiej Brytanii - mówi w audycji "Bez pośpiechu" prezes Stowarzyszenia Great Poland w Londynie Sławomir Wróbel.
rozwiń zwiń