"Prawdziwa rewolucja" we Francji. Prezydent Macron podpisał dekret w sprawie nowego kodeksu pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 21:54
Prezydent Emmanuel Macron podpisał dekret w sprawie reformy kodeksu pracy. Protesty przeciwko zmianom nie ustają. Emmanuel Macron stwierdził, że to jest prawdziwa rewolucja na rynku pracy V-tej Republiki.
Audio
  • Protesty przeciwko zmianom nie ustają. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Emmanuel Macron wprowadza w życie rewolucyjna reformę
Emmanuel Macron wprowadza w życie rewolucyjna reformęFoto: PAP/ EPA/LUDOVIC MARIN

Francuska minister pracy Muriel Penicaud wyjaśniała, że władze są przekonane, że większość przedsiębiorców, pracowników i ich przedstawicieli może między sobą dyskutować na temat spraw, które ich dotyczą. 

Nowe przepisy dają więcej swobody pracodawcom w negocjacjach z zatrudnionymi bez uciekania się do mediacji związków zawodowych. To wzbudza niezadowolenie części największych central, przede wszystkim komunistycznej CGT, która uważa, że traci grunt pod nogami i ważną rolę, jaką do tej pory spełniała we francuskim społeczeństwie. 

Stąd wczorajsze protesty i zapowiedź kolejnych. W przyszłym tygodniu należy oczekiwać opublikowania dekretów w Dzienniku Oficjalnym, ale nawet wtedy nie stają się one automatycznie obowiązującym prawem i mogą być zaskarżane przed sądami administracyjnymi. Na ostateczny werdykt należy poczekać do grudnia, kiedy to ustawę ratyfikuje francuski parlament.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Francji: mimo protestów nie zrezygnujemy z reformy prawa pracy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 11:18
Premier Francji Edouard Philippe oświadczył w środę, że rząd nie chce rezygnować z reformy kodeksu pracy oraz że powinna ona wejść w życie "pod koniec września". We wtorek w ramach akcji sprzeciwu wobec zmian odbyło się w całej Francji prawie 200 demonstracji.
rozwiń zwiń