Iran przeprowadził udany test rakiety średniego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 10:24
Władze Iranu oświadczyły, że kraj ten przeprowadził udany test nowego pocisku balistycznego średniego zasięgu. Telewizja państwowa pokazała zdjęcia odpalenia pocisku, który ma być odpowiednikiem prezentowanego w piątekj na wojskowej paradzie w Teheranie. 
Parada wojskowa w Teheranie
Parada wojskowa w TeheranieFoto: Abedin Taherkenareh/PAP/EPA

Podczas wczorajszej parady, prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiadał rozbudowanie arsenału rakietowego kraju i mówił, że Iran nie będzie prosił żadnego kraju o pozwolenie. Irańska agencja informacyjna podawała, że jednym z prezentowanych rodzajów broni jest pocisk balistyczny Chorramszahr średniego zasięgu, zdolny osiągnąć cele do 2000 kilometrów. Podawano także, że broń ta może przenosić kilka głowic bojowych. Nazwa pocisku jest taka sama jak nazwa irańskiego miasta, zdobytego przez siły irackie podczas wojny irańsko-irackiej w latach 80. Państwowa telewizja nie podała, kiedy przeprowadzono test, ale władze informowały wczoraj, że będzie on przeprowadzony wkrótce. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump we wtorek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oświadczył, że umowa z Teheranem w sprawie programu nuklearnego powinna być renegocjowana. Chciałby ukarania Iranu za wspieranie organizacji terrorystycznych. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły wczoraj, że Iran narusza zarówno zapisy, jak i ducha porozumienia z 2015 r. między Iranem a USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją, Chinami i Niemcami. Dzięki niemu inspektorzy ONZ mają dostęp do irańskich instalacji wojskowych.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport: Iran respektuje międzynarodowe porozumienie nuklearne

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 20:06
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała w czwartek raport kwartalny, w którym ocenia, że Iran stosuje się do warunków zawartych w porozumieniu z mocarstwami z 2015 roku w sprawie jego programu nuklearnego.
rozwiń zwiń