Wezbrane rzeki, zalania i podtopienia. Pogotowie przeciwpowodziowe na południu kraju

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 17:16
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne przed intensywnymi opadami deszczu. Coraz więcej jest też ostrzeżeń hydrologicznych.
Audio
  • Hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Marianna Sasim przekonuje, że alarmy będą obowiązywały do niedzieli. (IAR)
  • Synoptyk z IMGW Małgorzata Tomczuk informuje że w nocy tylko w północnej części kraju nie przewiduje się opadów. (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/tomorn pukesorn

- Do godziny 15 w sobotę Państwowa Straż Pożarna odnotowała 150 interwencji w związku z intensywnymi deszczami. Strażacy interweniowali najczęściej w województwie śląskim - 60 razy i w małopolskim - 47 razy - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Małopolska - wiele gmin z pogotowiem przeciwpowodziowym

Z powodu intensywnych opadów deszczu kanalizacja w wielu miejscach przestała odprowadzać wodę, a na ulicach tworzyły się kałuże.

ZIKiT zamknął tunele dla pieszych (pod rondem Grunwaldzkim i pod ul. Konopnickiej na wysokości hotelu Forum), ponieważ poziom rzeki uniemożliwiał odprowadzanie wody deszczowej.

Teraz już sytuacja po mału wraca do normy. Późnym popołudniem tunele zostały odblokowane i są już przejezdne. Na Wiśle należy się spodziewać jeszcze wzrostu poziomu wody, która będzie spływać z gór, jednak – podało Centrum Zarządzania Kryzysowego – opady powinny ustawać i sytuacja powinna się poprawić.

We wszystkich zbiornikach wodnych województwa małopolskiego zachowana jest wymagana rezerwa powodziowa.

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują od piątku w Oświęcimiu i gminie Brzeszcze, a pogotowie przeciwpowodziowe – w ok. 20 gminach. Niebezpiecznie wzrósł poziom Skawy, Raby, Dunajca, Ropy.

Na Wiśle stany alarmowe są przekroczone na stacjach Czernichów – Prom i Kraków – Bielany, a ostrzegawcze na 14 stacjach.

Trudna sytuacja w woj. śląskim

Aktualnie stany alarmowe są przekroczone na czterech rzekach: Wiśle, Pszczynce, Iłownicy i Brynicy.

Najwięcej pracy strażacy mieli w Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu i Pszczynie. W gminie Wilamowice trwa monitorowanie stanu rzeki Soły we wsi Hecznarowice. W sąsiedztwie ulicy Nowowiejskiej istnieje zagrożenie podmycia drogi dojazdowej do gospodarstwa i wylania rzeki z koryta.

Mieszkańcy ośmiu budynków zostali poinformowani, że być może będą musieli zostać ewakuowani. W miejscowościach Gniazdów i Koziegłowy w powiecie myszkowskim znacząco podniósł się poziom rzeki Boży Stok. Tam strażacy utworzyli zaporę ograniczającej dopływ wody do rzeki na jednym z przepustów, co pozwoliło utworzyć polder przeciwpowodziowy na terenach nieużytków rolnych i ograniczyło napływ wody do miejscowości Koziegłowy.

Trudna sytuacje jest też w powiecie bieruńsko-lędzińskim, gdzie już w czwartek wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Trwa pompowanie wody z terenów zalewowych znajdujących się pomiędzy ulicami Wiślana a Jagiełły i te działania służby kryzysowe określają jako długotrwałe.

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia w dwóch województwach. Oznaczają , że stany wód - obserwowane albo prognozowane - przekraczają stany alarmowe.

Województwo śląskie

W związku z prognozowaną kolejną strefą opadów deszczu oraz zwiększonym odpływem ze zbiorników, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły, a także na innych mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych na terenie województwa, spodziewane są ponowne wzrosty poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Prognozowane jest przekroczenie kolejnych stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Ostrzeżenie obowiązuje do soboty do godz. 22.

Województwo małopolskie

W związku z prognozowaną kolejną strefą opadów deszczu oraz zwiększonym odpływem ze zbiorników, w zlewniach: Soły poniżej kaskady, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych, bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są ponowne wzrosty poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Prognozowane jest przekroczenie kolejnych stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Ostrzeżenie obowiązuje do soboty do godz. 22.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w sześciu województwach. Oznaczają, że obserwowane lub przewidywane stany wód przekraczają stany ostrzegawcze, ale są poniżej stanów alarmowych

Województwo wielkopolskie

W związku z występującymi opadami deszczu przewidywane są wzrosty stanów wody w zlewni Baryczy wraz z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w Odolanowie (na Baryczy i Kurochu).

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 20 w sobotę.

Województwo małopolskie

W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, na odcinku Wisły na terenie województwa, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. W profilu Jawiszowice poziom wody będzie się utrzymywał powyżej stanu alarmowego. W profilu Kraków - Bielany, w czasie obowiązywania informacji, istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego.

Ostrzeżenie obowiązuje do soboty do godz. 22.

Województwo świętokrzyskie

W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, na odcinku Wisły na terenie województwa, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Dodatkowo na dopływach Wisły na terenie województwa, w związku z kolejną strefą opadów, w godzinach nocnych oraz w pierwszej części doby (23.09.2017) spodziewane są ponowne wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i w dolnej części strefy stanów wysokich, miejscami z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli do godz. 22.30.

Województwo podkarpackie

W związku z przemieszczającą się falą wezbraniową, na odcinku Wisły na terenie województwa, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Dodatkowo na dopływach Wisły na terenie województwa, w związku z kolejną strefą opadów, w godzinach nocnych oraz w pierwszej części doby (23.09.2017), spodziewane są ponowne wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i w dolnej części strefy stanów wysokich, miejscami z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych (szczególnie w zlewni Wisłoki oraz w górnej części zlewni Wisłoka i Sanu).

Ostrzeżenie obowiązuje do piątku do godz. 22.

Województwo łódzkie

W związku ze spływem wód opadowych, w ciągu najbliższych dwóch dni, na wodowskazach rzeki Pilicy i jej dopływów (Czarna Włoszczowska, Czarna Maleniecka, Luciąża) spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody, z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych. Na Mrodze w Bielawach prognozowany jest wzrost powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością osiągnięcia stanu alarmowego.

Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli do godz. 15.

Województwo mazowieckie

W związku ze spływem wód opadowych, w ciągu najbliższych dwóch dni, na wodowskazach zlewni Pilicy i Bzury spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody, z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych. Na Utracie w Krubicach prognozowany jest dalszy wzrost powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością osiągnięcia stanu alarmowego.

Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli do godz. 15.

ksem/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak