Płacz na sali sądowej. Wznowiono proces Demjaniuka

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 15:11
Przed sądem w Monachium wznowiony został proces oskarżonego o zbrodnie wojenne Johna Demjaniuka. Podczas dzisiejszej rozprawy zeznania złożyli oskarżyciele posiłkowi.

Są to przede wszystkim holenderscy Żydzi, którzy stracili krewnych w obozie w Sobiborze. Dziś w poruszający sposób opowiadali o okolicznościach śmierci swoich bliskich. Zgromadzeni na sali monachijskiego sądu często wybuchali płaczem.

Potomków ofiar obozu zbulwersował adwokat Demjaniuka Ulrich Busch, który pytał, czy współpracująca z hitlerowcami żydowska policja była gorsza od samych nazistów. Busch już na początku procesu wywołał oburzenie jego uczestników, porównując oskarżonego z ofiarami holokaustu.

89-letni John Demjaniuk śledził rozprawę na wózku inwalidzkim z zamkniętymi oczyma. 2. grudnia odwołano zaplanowany termin sądowy z powodu jego choroby. Demjaniuk oskarżony jest o zamordowanie w obozie koncentracyjnym w Sobiborze prawie 28 tysięcy osób.

Zobacz więcej na temat: Monachium Niemcy Żydzi
Czytaj także

Niemiecki polityk Hrabia Otto Lambsdorff nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2009 19:10
O śmierci polityka poinformowało dziś jego biuro, nie podając jednak przyczyny zgonu. Cytowany przez niemieckie media syn Lambsdorffa powiedział, że jego ojciec zmarł nagle i niespodziewanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie odbyła się rozprawa w procesie Demjaniuka

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 15:22
Przed sądem w Monachium nie odbyła się kolejna rozprawa w procesie Johna Demjaniuka. Sąd odroczył ją z powodu choroby oskarżonego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces o współudział w zamordowaniu 27 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2009 06:24
Przed sądem w Monachium rozpoczyna się proces oskarżonego o zbrodnie wojenne Johna Demjaniuka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przerwany proces zbrodniarza wojennego. Strategia?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2009 11:42
Toczący się przed sądem w Monachium proces Johna Demjaniuka został przerwany z powodu choroby oskarżonego. Zaplanowaną na dziś rozprawę odwołano. Proces zostanie wznowiony 21 grudnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zostałem zmuszony do współpracy przez nazistów"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2009 14:55
Proces oskarżonego o zbrodnie wojenne Johna Demjaniuka rozpoczął się od złożenia przez jego obronę wniosku o wyłączenie sędziów i prokuratorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrońcy za wszelką cenę chcą ochronić Demjaniuka

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:55
Obrońca Johna Demjaniuka, oskarżonego o zbrodnie wojenne, wniósł o przerwanie procesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy zapłacą odszkodowanie rodzinom ofiar nalotu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 12:59
Niemiecki rząd zamierza wypłacić zadośćuczynienie krewnym Afgańczyków, którzy zginęli 4 września w regionie Kunduzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„FAZ": będą kolejne procesy o zbrodnie wojenne

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2010 12:23
Proces Johna Demjaniuka może wcale nie być ostatnim wielkim procesem o zbrodnie z okresu drugiej wojny światowej. Jak informuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung", w Niemczech toczą się dwa śledztwa przeciwko podejrzanym o nazistowskie zbrodnie wojenne.
rozwiń zwiń