Polski pilot wygrywa plebiscyt brytyjskiego Muzeum RAF

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 16:46
Polski pilot wygrywa plebiscyt brytyjskiego Muzeum RAF na "pilota ludu" - people's pilot. Oficjalne nie ogłoszono jeszcze wyników, ale rezultaty na stronie Daily Telegraph, gdzie można było głosować, nie pozostawiają wątpliwości. Spośród jedenastu kandydatów Franciszek Kornicki zdobył najwięcej, bo ponad 320 tysięcy głosów.
Audio
  • Spośród jedenastu kandydatów Franciszek Kornicki zdobył najwięcej, bo ponad 320 tysięcy głosów. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Franciszek Kornicki został w 2012 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Franciszek Kornicki został w 2012 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Foto: PAP/Jacek Turczyk

To w dużej mierze zasługa mobilizacji Polaków - zarówno imigrantów, jak i tych mieszkających nad Wisłą. Od paru dni link do strony, na której głosować można było w konkursie, krążył po polskim Internecie.

(Film - dokument o Franciszku Kornickim autorstwa polskiej ambasady w Londynie. Źródło: YOUTUBE/POLISH EMBASSY UK)

Pomysłodawca plebiscytu, Peter Devitt mówił Polskiemu Radiu, że aktywność naszych rodaków bardzo go cieszy i nie ma nic przeciwko temu, że głosowanie zostało zmonopolizowane przez Polaków. - Podczas wojny w RAF walczyli przecież ludzie z każdego zakątka świata. Pracuję z polską społecznością od 2001 roku. Mam tam wielu przyjaciół, więc wiem, na co was stać - podkreślał Devitt.

Czytaj więcej
kornicki 663ok.jpg
Franciszek Kornicki - polski pilot prowadzi w głosowaniu Muzeum RAF

W przyszłym roku w sali wystawowej Muzeum RAF stanie naturalnych rozmiarów sylwetka zwycięzcy. Plebiscyt - organizowany przy współpracy z dziennikiem Daily Telegraph - ma związek z przypadającą w przyszłym roku setną rocznicą powstania Królewskich Sił Powietrznych. Drugie miejsce zajął Sir Douglas Bader - człowiek, który bronił angielskiego nieba mimo faktu, ze jeszcze przed wojną stracił obie nogi. Zdobył on ponad sześć tysięcy głosów. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Theresa May do Polaków: chcemy być waszym przyjacielem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 06:55
"Moje przesłanie dla obywateli Polski i innych krajów UE jest jasne – w nadchodzących latach Wielka Brytania chce być waszym najsilniejszym przyjacielem i partnerem" - napisała brytyjska premier Theresa May.
rozwiń zwiń