USA: zakaz wjazdu dla obywateli Korei Płn., ograniczenia dotyczące kilku innych krajów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 10:34
Administracja Donalda Trumpa poinformowała o nowych ograniczeniach wjazdu na teren USA obywateli kilku państw. Chodzi o Wenezuelę, Jemen, Czad, Iran, Libię, Koreę Północną, Somalię oraz Syrię. Zdaniem prezydenta to kolejne posunięcia mające zapewnić krajowi jaknajwiększe bezpieczeństwo.
Audio
  • USA wprowadza ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państw - relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
Decyzja amerykańskiej administracji ws. ograniczenia wjazdu na teren kraju dotyczy ośmiu krajów
Decyzja amerykańskiej administracji ws. ograniczenia wjazdu na teren kraju dotyczy ośmiu krajówFoto: JOHN G. MABANGLO/PAP/EPA

Biały Dom w specjalnym komunikacie podkreślił, że nowe ograniczenia mają kluczowe znaczenie dla ustanowienia systemu imigracyjnego, który będzie chronić granice i zapewniać bezpieczeństwo Amerykanom w dobie terroryzmu i przestępczości międzynarodowej.

Administracja prezydencka podkreśla, że nowe prawo zostało doprecyzowane tak, aby uniknąć błędów z przeszłości, kiedy dekrety w tej sprawie były odrzucane przez stanowe wymiary sprawiedliwości.

Nowa lista zakazów obejmuje przede wszystkim kraje muzułmańskie. Są też na niej
Wenezuela oraz Korea Północna. W przypadku tego drugiego państwa obowiązywać ma
całkowity zakaz podróży do USA. Inne prawo będzie stosowane wobec studentów z Iranu. Będa oni poddawani dodatkowej i bardzo szczegółowej kontroli.

Departament Stanu podkreślił, że współpracuje z federalnymi agencjami w celu wprowadzenia nowych przepisów. Oficjalne komunikaty w tej sprawie zostały wysłane do rządów krajów objętych zakazami i restrykcjami.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent w West Point: przywództwo USA potrzebne jak w czasie wojen

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 06:18
- Dzisiaj amerykańskie przywództwo jest tak potrzebne, jak było w czasie dwóch wojen światowych i podczas zimnej wojny - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda do kadetów w West Point. Wskazał na Rosję jako kraj, który nie pomaga rozwiązać światowych kryzysów, za to "eksportuje polityczną korupcję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA zaatakują Pjongjang? Donald Trump ostro o Korei Północnej: długo nie przetrwają

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 20:24
Prezydent USA Donald Trump zagroził w niedzielę władzom Korei Północnej, że te mogą "długo nie przetrwać". To odpowiedź na sobotnie słowa ministra spraw zagranicznych KRLD Ri Jong Ho o "nieuniknionej wizycie" północnokoreańskich rakiet na terytorium USA.
rozwiń zwiń