"Wgnieciona, ale nie pęknięta tarcza", "Brexit zejdzie na dalszy plan". Brytyjska prasa o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 11:18
Angela Merkel zwycięża, ale jest osłabiona - tak podsumować można większość komentarzy po niemieckich wyborach w brytyjskiej prasie. Gazety zwracają uwagę na dobry wynik AfD i pytają w tym kontekście o przyszłość Unii Europejskiej.
Audio
  • Brytyjskie gazety o wyborach w Niemczech - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Londyn - zdjęcie ilustracyjne
Londyn - zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/melis

"Wyniki wyborów wprowadzają do niemieckiego parlamentu ostry, eurosceptyczny element" - pisze "Financial Times". I zwraca uwagę, że dzieje się to w czasie, gdy zwolennicy refom wzmacniających Unię tacy jak Emmanuel Macron, naciskają na Niemcy, by opowiedziały sie za głębszą integracją.

"Niemcy nie są odporne na nacjonalizm przetaczający się przez Europę i USA. Wyborcy odrzucają globalizację i masową imigrację" - pisze "The Times". W komentarzu redakcyjnym znajduje się obawa, że dla osłabionej Angeli Merkel negocjacje brexitowe nie będą teraz priorytetem. Szczególnie, że - jak podkreśla dziennik - ma ona przed sobą szereg wyzwań. "Times" wymienia tu kwestię migracji, stosunki z Turcją i "zapobieżenie rozłamowi z państwami wschodniej i środkowej Europy".

Komentarz redakcyjny "Guardiana" studzi nastroje. Gazeta przekonuje: "Niemcy to wciąż stabilna demokracja", której polityka "nie została wywrócona do góry do nogami przez siły populizmu", tak jak - zdaniem dziennika - miało to miejsce w Wlk. Brytanii czy USA, odpowiednio w przypadku Brexitu i wyboru Donalda Trumpa na prezydenta. "Skok popularności AfD sprawia, że tarcza niemieckiego społeczeństwa jest wgnieciona. Ale nie pęknięta" - czytamy w dzienniku.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy: zwycięstwo Merkel, porażka Schulza, triumf skrajnej prawicy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 21:43
Blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel wygrał, pomimo utraty części głosów, niedzielne wybory parlamentarne w Niemczech. SPD uzyskała najgorszy wynik w swojej historii i przechodzi do opozycji. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest trzecią siłą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reakcja świata na wynik wyborów parlamentarnych w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 00:28
Gorące gratulacje i deklaracje współpracy. Świat polityki komentuje wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech.
rozwiń zwiń