Ważą się losy obywatelskiego projektu o ograniczeniu handlu w niedziele

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 17:02
W tym tygodniu projektem dotyczącym ograniczenia handlu w niedziele ma się zająć podkomisja do spraw rynku pracy, działająca w ramach sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Audio
  • Piotr Duda o prawdopodobnym terminie wprowadzenia zakazu handlu w niedziele
  • Stanisław Szwed: słuszne jest stanowisko rządu, by zmiany wprowadzać sukcesywnie
Piotr Duda
Piotr DudaFoto: Tomasz Bidermann/Shutterstock.com

Projekt został złożony w Sejmie we wrześniu ubiegłego roku. Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda liczy na szybkie zakończenie prac nad tym projektem. Zaznaczył, że to już najwyższy czas, by podkomisja, którą kieruje poseł PiS - Janusz Śniadek, były przewodniczący Komisji Krajowej Solidarności, rozpoczęła prace. - Wszystko po to, by ograniczenie handlu w niedziele zaczęło obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku - dodał przewodniczący.

Opracowany głównie przez NSZZ "Solidarność" projekt przewiduje zakaz pracy w większości placówek handlowych, ale jest wiele wyjątków. Handel mógłby się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca. Odstępstwa dotyczyłyby też małych sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, mniejszych stacji benzynowych, aptek, sklepów z pamiątkami, mniejszych kwiaciarni, restauracji, barów, piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż własnych produktów do godz. 13.00.

- Rząd chce, by zmiany wprowadzane były etapami, tak, by na bieżąco analizowane były skutki społeczne i ekonomiczne - podkreślił wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. Jak mówi, dobrym rozwiązaniem byłoby ograniczenie handlu na początek w dwie niedziele w miesiącu.

Szef sejmowej podkomisji Janusz Śniadek uważa, że możliwe jest uchwalenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę tak, by nowe prawo zaczęło obowiązywać od nowego roku. 

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef "Solidarności" zaapelował o wolne niedziele. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 13:58
"500 plus" to nie wszystko, niedziela jest dla Boga i rodziny - mówił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda podczas XXXV Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w Częstochowie.
rozwiń zwiń