Chiny apelują o negocjacje ws. napięć Pjongjang-Waszyngton

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 07:35
Wymiana gróźb między Koreą Północną i USA staje się coraz bardziej niebezpieczna - uważają chińskie władze. Ambasador Chin przy ONZ w odpowiedzi na deklarację władz w Pjongjangu, które uznały, że USA wypowiedziały im wojnę, zaapelował do obydwu państw o rozpoczęcie negocjacji. 
Audio
  • Chiny: retoryka Korei Północnej i USA coraz bardziej niebezpieczna. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Antyamerykański wiec w Pjongjangu
Antyamerykański wiec w PjongjanguFoto: PAP/Newscom

Ambasador Liu Jieyi w wywiadzie dla agencji Reutera zaznaczył, że jeżeli nie zostaną wznowione negocjacje rozbrojeniowe, może dojść do „katastrofy”. W jego opinii, retoryka Korei Północnej i USA staje się coraz bardziej niebezpieczna. Chiny deklarują, że są za dyplomatycznym sposobem zażegnania kryzysu na Półwyspie Koreańskim. Chińskie władze wsparły ostatnie rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ nakładające na Koreę Północną sankcje, jednakże sprzeciwiają się podejmowaniu jednostronnych działań wobec komunistycznej Północy. 

Władze w Pjongjangu oświadczyły, że ostatnie komentarze Donalda Trumpa pod adresem Korei Północnej oznaczają wypowiedzenie przez USA wojny. Tej interpretacji stanowczo zaprzeczył Biały Dom. Korea Północna zapowiedziała też możliwość zestrzeliwania amerykańskich bombowców.

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA zaatakują Pjongjang? Donald Trump ostro o Korei Północnej: długo nie przetrwają

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 20:24
Prezydent USA Donald Trump zagroził w niedzielę władzom Korei Północnej, że te mogą "długo nie przetrwać". To odpowiedź na sobotnie słowa ministra spraw zagranicznych KRLD Ri Jong Ho o "nieuniknionej wizycie" północnokoreańskich rakiet na terytorium USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: zakaz wjazdu dla obywateli Korei Płn., ograniczenia dotyczące kilku innych krajów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 10:34
Administracja Donalda Trumpa poinformowała o nowych ograniczeniach wjazdu na teren USA obywateli kilku państw. Chodzi o Wenezuelę, Jemen, Czad, Iran, Libię, Koreę Północną, Somalię oraz Syrię. Zdaniem prezydenta to kolejne posunięcia mające zapewnić krajowi jaknajwiększe bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Północna: Donald Trump wypowiedział nam wojnę

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 21:48
Minister spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Yong Ho powiedział, że prezydent Donald Trump wypowiedział wojnę Korei Północnej. Waszyngton nazwał te sugestie absurdalnymi. - Nie wypowiedzieliśmy wojny Korei Północnej - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. 
rozwiń zwiń