Kończy się dwuletni program przyjmowania uchodźców w UE. Żaden kraj nie przyjął wymaganej liczby

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 10:04
Dziś wygasa dwuletni program obowiązkowego przyjmowania uchodźców w Unii Europejskiej. Chodzi o rozlokowanie w krajach członkowskich 120 tysięcy migrantów, którzy przebywają w obozach w Grecji i we Włoszech. Z tej grupy po dwóch latach przyjętych zostało około 29 tysięcy osób. 
Audio
  • Z danych opublikowanych niedawno przez Komisję Europejską wynika, że żaden kraj nie przyjął wymaganej liczby uchodźców. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Z danych opublikowanych niedawno przez Komisję Europejską wynika, że żaden kraj nie przyjął wymaganej liczby uchodźców. Bliskie wypełnienia zobowiązań są Malta, Finlandia, oraz Litwa, Łotwa, Luksemburg i Szwecja. Wygaśnięcie programu oznacza, że osoby, które od jutra będą przybywać do Grecji, lub do Włoch, nie zostaną objęte planem relokacji. Natomiast ci, którzy już są w obozach, mają być - jak oczekuje Komisja Europejska - przyjęci przez kraje członkowskie. 

Unijny program był realizowany powoli, bo początkowo w Grecji nie działały punkty rejestracji migrantów, do dziś podnoszone są też zarzuty, że rejestracja nie gwarantuje skutecznej identyfikacji. W ciągu tych dwóch lat zmieniał się też charakter debaty w Unii o przyjmowaniu uchodźców. Mowa jest przede wszystkim o ochronie zewnętrznych granic Wspólnoty i o skuteczniejszej polityce powrotów, czyli deportacjach osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone. Wiele wskazuje na to, że na razie dyskusja o obowiązkowej relokacji uchodźców zostanie zamrożona.

Brukselscy dyplomaci mówią, że zysk jest niewielki, a straty polityczne wysokie. Dodatkowo te wnioski wzmacnia silna pozycja antyimigranckiej AFD w Niemczech. Komisja Europejska przygotowuje się do złożenia pozwu do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom za odmowę przyjmowania uchodźców.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE nie wycofa wobec Polski procedury w sprawie relokacji uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 15:40
Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zapowiedział w czwartek, że jeśli Polska, Węgry i Czechy nie zmienią stanowiska w sprawie relokacji uchodźców, KE pójdzie dalej z procedurą o naruszenie prawa UE. W praktyce oznacza to skierowanie sprawy do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń