Marszałek Marek Kuchciński wygłosił przemówienie w litewskim parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 12:58
O związkach Polskim i Litwy oraz o prawach mniejszości mówił w Wilnie marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Przed południem wystąpił w litewskim Sejmie.
Audio
  • Wystąpienie marszałka Marka Kuchcińskiego w litewskim parlamencie - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński (L) przed spotkaniem z przewodniczącym Seimasu Republiki Litewskiej Viktorasem Pranckietisem (P) w Wilnie
Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński (L) przed spotkaniem z przewodniczącym Seimasu Republiki Litewskiej Viktorasem Pranckietisem (P) w WilnieFoto: Marcin Obara/PAP

Wizyta Marka Kuchcińskiego na Litwie jest związana z 630. rocznicą chrztu tego kraju, o czym marszałek Sejmu mówił w porannym wystąpieniu w tamtejszym parlamencie, nawiązując do 1050. rocznicy chrztu Polski i wspólnej polsko-litewskiej historii.

Marek Kuchciński wyraźnie akcentował związki Polski i Litwy, a także przywołał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego wygłoszone 11 marca 2010 r. w litewskim Sejmie w 20. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości. - Trzeba pamiętać wszystko, ale przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, co nas łączy. Co stworzyło wzór dla dzisiejszej Europy, ten wzór z XIV w. - powiedział wtedy ówczesny prezydent.

Marszałek Sejmu zapelował również, by pamiętać o prawach mniejszości polskiej na Litwie i mniejszości litewskiej w Polsce, a także mówił o formach współpracy polsko-litewskiej dotyczących energetyki czy infrastruktury.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nieplanowane spotkanie premiera Litwy i prezesa PiS w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 18:01
Poprawa stosunków polsko-litewskich, było jednym z tematów wczorajszego spotkania premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa z Jarosławem Kaczyńskim. Jak powiedział Polskiemu Radiu Tomas Berżinskas, doradca premiera Litwy, spotkanie z szefem PiS nie było oficjalnie zaplanowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Niemczech. Płyną gratulacje z europejskich stolic, są też głosy zawodu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 14:16
Tuż po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów w Niemczech europejscy przywódcy pospieszyli z gratulacjami dla Angeli Merkel i jej partii. Są też jednak politycy, którzy o sytuacji w kraju naszych zachodnich sąsiadów wypowiadają się z niepokojem.
rozwiń zwiń