Małgorzata Gersdorf: nie ma wątpliwości, że powinnam dokończyć kadencję

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 13:45
- Uważam, że nie ma co do tego wątpliwości, iż muszę dokończyć kadencję I prezesa Sądu Najwyższego - powiedziała I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Dodała, że przedstawione dotychczas przez prezydenta propozycje nowej ustawy o SN są ogólne i szablonowe.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Nie znam jeszcze tej ustawy, jak będę ją znała, to po pierwsze będę wiedziała, czy będę jeszcze I prezesem SN, aczkolwiek uważam, że nie ma co do tego wątpliwości, iż muszę dokończyć tę kadencję - wyznała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf.

Czytaj także
Duda 1200.jpg
Prezydent po spotkaniu z partiami: proponuję nowy mechanizm wyboru członków KRS

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o SN. Ten drugi wprowadza m.in. możliwość wniesienia do SN tzw. skargi nadzwyczajnej na prawomocne orzeczenie każdego sądu; zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat (z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania) oraz powołanie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

"Postępowania mogą się wydłużyć zamiast skrócić"

Odnosząc się do kwestii skargi nadzwyczajnej, zaproponowanej w prezydenckim projekcie, Małgorzata Gersdorf oceniła, że "łamie to pewien porządek prawny wypracowany do tej pory" i tworzy kolejną instancję. - Jest niebezpieczeństwo przedłużenia, a nie skrócenia postępowań - zaznaczyła.

- Nie wiemy, jaki będzie efekt końcowy tej ustawy i czy ona będzie miała jakieś ograniczenia, bo na razie, to co wiemy od pana prezydenta jest bardzo ogólne i szablonowe i trudno to sobie prawnikowi wyobrazić - powiedziała I prezes SN. Jak dodała, to "nie jest takie proste, jak hasłowo wygląda".

Blisko 40 proc. sędziów SN przejdzie w stan spoczynku?

W poniedziałek rzecznik SN sędzia Michał Laskowski powiedział, że zapis o przechodzeniu w stan spoczynku sędziów SN po ukończeniu 65. roku życia spowodowałaby wymianę 38 proc. składu SN, w tym odejście prezes Gersdorf, która w listopadzie kończy 65 lat. - Nasuwają się myśli, czy ten próg przede wszystkim jej nie dotyczy? Być może niesłusznie - oświadczył sędzia.  -Jest pytanie, jakie poważne racje stoją po stronie takiego rozwiązania - dodał.

Zastrzegając, że nie zna szczegółów projektu, od których może wiele zależeć, sędzia Laskowski dodał, że skarga nadzwyczajna to zupełnie nowa instytucja, która "w pewnym sensie przełamuje system prawny, bo mamy dziś zarówno w prawie karnym procesowym jak i cywilnym, środki pozwalające wzruszyć prawomocne orzeczenie". - W każdym systemie musi nastąpić moment, w którym nie można się już po raz kolejny odwoływać - dodał. Podkreślił, że może być problem z wydolnością tej instytucji, bo bardzo wiele osób mogłoby zabiegać do uprawnionych podmiotów o taką skargę do SN. - Może będą jakieś ograniczenia czasowe tej nowej instytucji - dodał rzecznik SN, przyznając że ustawodawca miałby prawo wprowadzić taką zmianę.

Prezydenckie projekty są w zasadzie gotowe. - Oba dokumenty będą liczyć ponad 100 stron i we wtorek pewnie będą złożone w Sejmie - poinformował dziś rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prezydent: przygotowałem dwa projekty ustaw i propozycję zmian w Konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 13:35
Gotowe są dwa projekty ustaw - o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa - poinformował prezydent Andrzej Duda. By umożliwić zmiany w KRS prezydent przygotował dodatkowo plan zmiany w ustawie zasadniczej. Andrzej Duda zaprosił dzisiaj na 16.00 przedstawicieli partii politycznych na konsultacje w tej sprawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. "Prezydent proponuje zbyt radykalne zmiany"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 16:13
Rzecznik Sądu Najwyższego przekonuje, że propozycje prezydenta co do ustawy o Sądzie Najwyższym są bardziej akceptowalne niż propozycje Prawa i Sprawiedlwości. W rozmowie z IAR sędzia Michał Laskowski podkreślił jednak, że nie dostrzega potrzeby aż tak radykalnych zmian. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent po spotkaniu z partiami: proponuję nowy mechanizm wyboru członków KRS

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 20:27
- Ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji, proponuję, by w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejny etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata - oświadczył prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń