Wybory w Niemczech. Putin pogratulował Merkel zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 14:15
Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z Angelą Merkel. Prezydent Rosji pogratulował kanclerz Niemiec zwycięstwa jej bloku CDU/CSU w wyborach parlamentarnych. Rosyjski przywódca zapewnił o gotowości Moskwy do dalszej współpracy z Berlinem.
Audio
  • Putin pogratulował Merkel zwycięstwa w wyborach - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Władimir Putin i Angela Merkel
Władimir Putin i Angela MerkelFoto: Christian Charisius/PAP/EPA

Z oficjalnego komunikatu Kremla wynika, że Rosja chce współpracować z Niemcami na partnerskich zasadach zarówno w sferze gospodarczej, jak i politycznej. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że taki komentarz zostanie przekazany opinii publicznej, gdy rosyjski przywódca będzie znał szczegółowe analizy dotyczące niedzielnego głosowania. Pieskow dodał też, że Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów Rosji na arenie międzynarodowej.

Czytaj także
merkel wybory niemcy 1200 PAP.jpg
Wybory w Niemczech. Płyną gratulacje, są też głosy zawodu

Wcześniej rosyjscy politycy komentując wyniki wyborów ocenili, że nie powinny one wpłynąć na stan stosunków Moskwy z Berlinem.

Tymczasem dziennik "Moskiewski Komsomolec" ostrzegł przed wyciąganiem pochopnych wniosków. W opinii gazety, wynik wyborów w Niemczech powinien skłonić władze Rosji do poważnego zastanowienia się nad opracowaniem nowej linii politycznej w Europie. "Komsomolec" podkreśla, że Alternatywa dla Niemiec (AfD), która uzyskała trzeci wynik w tych wyborach i określana jest jako partia przyjazna Rosji, w rzeczywistości nie będzie miała wiele do powiedzenia, bowiem zostanie zablokowana przez pozostałe ugrupowania.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oficjalne wyniki wyborów w Niemczech. Utworzy się nowa koalicja

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 09:43
Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Niemczech - poinformowała w poniedziałek Federalna Komisja Wyborcza w Wiesbaden. Drugie miejsce zajęła SPD z wynikiem 20, 5 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Niemczech. Płyną gratulacje z europejskich stolic, są też głosy zawodu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 14:16
Tuż po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów w Niemczech europejscy przywódcy pospieszyli z gratulacjami dla Angeli Merkel i jej partii. Są też jednak politycy, którzy o sytuacji w kraju naszych zachodnich sąsiadów wypowiadają się z niepokojem.
rozwiń zwiń