Szef MON: Dragon-17 to największe od wielu lat ćwiczenia wojskowe w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 16:25
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz obserwował manewry wojskowe Dragon-17. Szef MON przyleciał około godz. 15 do Drawska Pomorskiego, gdzie rozmawiał z kierownictwem ćwiczeń i z żołnierzami. Odbył też krótką rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą, który także pojawił się na poligonie.
Audio
  • Antoni Macierewicz podkreślił, że są to największe od wielu lat ćwiczenia wojskowe w Polsce (IAR)
Prezydent Andrzej Duda (z prawej) i minister obrony Antoni Macierewicz na poligonie w Drawsku Pomorskim
Prezydent Andrzej Duda (z prawej) i minister obrony Antoni Macierewicz na poligonie w Drawsku PomorskimFoto: PAP/Lech Muszyński

- To największe ćwiczenia, jakie były prowadzone w Polsce, od długiego czasu. Ćwiczenia Dragon to 17 tys. żołnierzy, tutaj w Drawsku Pomorskim to jest blisko 6 tys. żołnierzy, a także 1,5 tys. jednostek sprzętu - powiedział Macierewicz wizytujący ćwiczenia.

- Rzeczywiście potężne ćwiczenia (zakładające) współgranie z Wojskami Obrony Terytorialnej i z organizacjami proobronnymi - dodał.

Jak powiedział, ćwiczenia mają charakter obronny, a głównymi siłami są wojska polskie.

- Bierze w nich udział 12 państw, ale głównie to są siły narodowe. Siły innych państw w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Łotwy, ale także takich państw jak Ukraina i Gruzja, to jest blisko 600 żołnierzy. (…) Chodzi o obronę prowadzoną siłami armii polskiej wraz z pomocą żołnierzy innych państw i synchronizację działań z wojskami obron terytorialnej - podkreślił.

Pytany przez dziennikarzy o to, jak sobie radzą wojska obrony terytorialnej, szef MON odparł: "To są pierwsze normalne ćwiczenia, w których wojska obrony terytorialnej biorą udział".

- Zarówno z dowództwa tych wojsk, jak i dwóch brygad tego rodzaju wojsk. Znakomicie, jak mówią dowódcy, świetnie sprawdzają się we wszystkich wyznaczonych im zadaniach - dodał.

Dziennikarze pytali także Macierewicza, jak ocenia szanse na przeprowadzenie reformy dowodzenia w najbliższym czasie.

- Reforma dowodzenia jest przygotowana w pełni. W związku z tym nie widzę żadnych przeszkód, żeby była zrealizowana. Jedynym problemem, czy też jedyną kwestią, która jest przed nami, jest wola polityczna poszczególnych decydentów. MON jest gotowe wcielić i zrealizować tę procedurę natychmiast - dodał.

Minister odwiedził stanowisko kierowania ćwiczeniem, gdzie zapoznał się ze scenariuszem manewrów i porozmawiał z żołnierzami. Macierewicz powitał także przed stanowiskiem prezydenta RP Andrzeja Dudę, który zobaczy dynamiczną prezentację możliwości bojowych pododdziałów biorących udział w ćwiczeniach.

Dragon-17 to największe w tym roku ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. W manewrach bierze udział 17 tys. żołnierzy oraz 3,5 tys. jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski i 11 innych państw: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy. Manewry zakończą się 29 września.

Ćwiczenia pod kryptonimem Dragon odbywają się cyklicznie, co dwa lata. Ich celem jest sprawdzenie współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Manewry Dragon-17

Głównym ćwiczącym jest 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, zaś głównym miejscem ćwiczenia poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie prowadzone są działania obronno-opóźniające. Ćwiczy się przemieszczenie pododdziałów czołgów na dużą odległość, wykonanie kontrataku oraz przeprowadzenie taktycznego desantu śmigłowcowego.

Z kolei na poligonach morskich prowadzone jest ćwiczenie obrony odcinka wybrzeża we współdziałaniu z wydzielonymi siłami Marynarki Wojennej RP oraz pododdziałów przeciwlotniczych, ze strzelaniem rakietowym włącznie.

Zaplanowano także wykonanie dwóch dużych przepraw w okolicach Nowogrodu i Dęblina z pokonaniem przeszkody wodnej, a w rejonie lotniska Szymany międzynarodowy desant spadochronowy z zajęciem wskazanego obiektu.

Wszystkie działania wspiera lotnictwo, wypełniające zadania transportowe, rozpoznawcze i wsparcia bezpośredniego działań.

dcz, mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także