Donald Trump: USA w pełni przygotowane na opcję militarną wobec Pjongjangu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 21:35
Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone są "totalnie przygotowane" na zastosowanie opcji militarnej wobec Korei Płn., co "będzie dewastujące dla Pjongjangu".
Audio
  • Donald Trump: izolujcie Koreę Północną. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Trump dodał jednak, że rozwiązanie militarne nie jest "pierwszą opcją", po jaką sięga Waszyngton. - Zobaczymy, co się wydarzy - powiedział.

Wcześniej we wtorek szef połączonych sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford powiedział podczas przesłuchania przed komisją sił zbrojnych Senatu, że mimo nasilenia działań wywiadowczych wobec Korei Północnej Stany Zjednoczone nie zaobserwowały zwiększenia gotowości bojowej w tym kraju.

Czytaj więcej
korea 1200.jpg
Chiny apelują o negocjacje ws. napięć Pjongjang-Waszyngton

Dunford dodał, że "militarny wymiar" działań podejmowanych w związku z prowokacjami Korei Północnej to tylko "wsparcie dla wysiłków dyplomatycznych i ekonomicznych" podejmowanych "pod przewodnictwem sekretarza stanu" Rexa Tillersona.

Generał zastrzegł jednak, że nie wolno pozwolić reżimowi na taki rozwój programu balistycznego, który umożliwiałby atak nuklearny na Stany Zjednoczone i zagrażałby bezpieczeństwu w regionie.

Kolejne sankcje w stosunku do Korei Płn.

Ministerstwo finansów USA nałożyło we wtorek sankcje na dziewięć północnokoreańskich banków i 26 obywateli Korei Północnej mieszkających poza granicami tego kraju. To kolejna runda restrykcji wymierzonych w reżim w związku z jego próbami ICBM i broni nuklearnej.

W ubiegłym miesiącu Rada Bezpieczeństwa ONZ w reakcji na przeprowadzoną przez Pjongjang w lipcu próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) nałożyła na reżim sankcje, całkowicie zakazując importu północnokoreańskiego węgla, żelaza, ołowiu i owoców morza. Obowiązują one od początku września.

We wrześniu, w odpowiedzi na szóstą próbę atomową Pjongjangu, ONZ wprowadziła dodatkowe sankcje, przewidujące ograniczenia dostaw ropy naftowej i zakaz eksportu gazu ziemnego do Korei Płn. oraz embargo na import północnokoreańskich tekstyliów. 

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak