"Jestem za zjednoczoną Hiszpanią". Trump na spotkaniu z Rajoyem nie pozostawia wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 09:55
Prezydent USA Donald Trump i premier Hiszpanii Mariano Rajoy powiedzieli we wtorek na wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie, że sprzeciwiają się referendum niepodległościowemu w Katalonii, które władze tego regionu zaplanowały na niedzielę.
Mariano Rajoy i Donald Trump w Białym Domu
Mariano Rajoy i Donald Trump w Białym DomuFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

- Jestem za zjednoczoną Hiszpanią - powiedział Trump. - Naprawdę uważam, że mieszkańcy Katalonii powinni pozostać z Hiszpanią. Myślę, że byłby szaleństwem, gdyby tak się nie stało - podkreślił amerykański prezydent po spotkaniu z szefem hiszpańskiego rządu.

Hiszpańskie władze liczą na to, że w wystarczającym stopniu "zdyskredytowały" plan przeprowadzenia referendum niepodległościowego w Katalonii, tak by nie doszło do tego głosowania. Referendum zostało uznane za nielegalne przez Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii.

W Katalonii mieszka 15 proc. ludności Hiszpanii, czyli 7,5 mln spośród 47 mln obywateli. Region ten wytwarza aż 20 proc. PKB całego kraju. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiszpańskie media: władze Katalonii bez szans na organizację referendum

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:40
Władze Katalonii zostały, zdaniem hiszpańskich mediów, pozbawione możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tym regionie. Trudności mają wynikać z zatrzymania 14 urzędników odpowiedzialnych za plebiscyt i przejęcia ważnych materiałów wyborczych.
rozwiń zwiń