Zmienią się zasady finansowania podstawowej opieki zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 11:06
Podstawowa opieka zdrowotna powinna być fundamentem systemu służby zdrowia - uważa minister Konstanty Radziwiłł. Dziś w sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o POZ. 
Audio
  • Dziś w sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o POZ. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Szef resortu zdrowia podkreślił, że zgodnie z projektem, pacjentem zajmie się zespół złożony z lekarza POZ, pielęgniarki i położnej. Koordynatorem opieki będzie lekarz. Minister Radziwiłł dodał, że zmienią się zasady finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Oprócz stawki kapitacyjnej, na każdego pacjenta lekarze otrzymają tak zwany budżet powierzony, przeznaczony na zorganizowanie opieki koordynowanej. Oznacza to, że środki, które lekarz dostanie na badania dodatkowe pacjentów, będą musiały być wydane na ten cel. Lekarz nie będzie mógł ich zaoszczędzić i zatrzymać dla siebie, gdyby ich nie wykorzystał.

Dodatkowo resort chce wprowadzić sposoby finansowania powiązane z jakością i efektami opieki. Na przykład w takich chorobach, jak cukrzyca typu drugiego są wskaźniki, którymi można się posłużyć, aby ocenić, na ile skutecznie działa zespół podstawowej opieki zdrowotnej - wyjaśnił minister.

Wprowadzenie zmian w podstawowej opiece zdrowotnej ma być poprzedzone pilotażem.

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister zdrowia: likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia będzie, jest to kwestią czasu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 19:49
- Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia oczywiście będzie, natomiast jest to kwestią czasu i trybu, w jaki sposób to zrobimy - powiedział Konstanty Radziwiłł, pytany o zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego likwidacji NFZ w kolejnej kadencji.
rozwiń zwiń