Szef francuskiego MSZ za większą autonomią dla Kurdów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 13:00
Szef francuskiego MSZ Jean-Yves le Drian ostrzegł irackich Kurdów, że ogłoszenie przez nich niepodległości mogłoby wywołać destabilizacje tego regionu. Ale zaapelował jednocześnie do rządu irackiego o zwiększenie autonomii dla Kurdów. 
Iraccy Kurdowie głosują w referendum niepodległościowym
Iraccy Kurdowie głosują w referendum niepodległościowymFoto: PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

Minister zaznaczył, że pożądana byłaby sytuacja, w której iracki Kurdystan byłby włączony w odbudowę Iraku i proces pojednania w tym kraju, ciesząc się możliwie największą autonomią. Szef francuskiego MSZ dodał również, że dziś deklaracja niepodległości Kurdów, nie wydaje się być pożądana. Uważa on, że ogłoszenia takiej deklaracji, mogłoby wywołać poważny kryzys na Bliskim Wschodzie.

W poniedziałek w Kurdystanie odbyło się referendum niepodległościowe. Kurdowie odpowiadali na pytanie, czy chcą by ich region posiadał pełną suwerenność i niezależność od Iraku. Za pełną niepodległością opowiedziało się około 88 procent głosujących. 

Zgodnie z iracką konstytucją, Region Kurdystanu jest jednostką federalną uznawaną przez rząd centralny w Iraku. Według danych kurdyjskiego rządu, Kurdowie stanowią znaczącą mniejszość narodową w Turcji (około 15 mln), w Iranie (do ok. 8 mln i Iraku(ok 5 mln). Spora diaspora kurdyjska rozsiana jest po świecie, większe skupiska znajdują się w Niemczech, Francji, Szwecji i USA.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juncker: Francuzi wydają zbyt dużo i przeznaczają pieniądze na niewłaściwe cele

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 20:11
Szef Komisji Europejskiej zaapelował do francuskiego prezydenta-elekta, by po objęciu władzy ograniczył wydatki publiczne w tym kraju. Jean-Claude Juncker ocenił, że utrzymanie wydatków na obecnym poziomie nie jest możliwe na dłuższą metę.
rozwiń zwiń