Donald Trump wzywa kraje UE do nałożenia sankcji na Wenezuelę

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 13:57
Prezydent Donald Trump, występując na wspólnej konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem, wezwał kraje Unii Europejskiej, by tak jak USA objęły Wenezuelę sankcjami.
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

- Mamy nadzieję, że nasi przyjaciele w UE pójdą wkrótce za przykładem Stanów Zjednoczonych, Kanady i wielu krajów Ameryki Łacińskiej i nałożą sankcje na reżim (prezydenta Nicolasa) Maduro - powiedział Trump.

Dodał, że obywatele Wenezueli "znoszą ogromne cierpienia, biedę i głód oraz niebezpieczny ferment polityczny", a "socjalistyczny reżim" Maduro jest despotyczny.

Rajoy powiedział, że Wenezuela stanie się dyktaturą, jeśli nie zmieni obranego teraz politycznego kursu.

Czytaj więcej
korea 1200.jpg
Chiny apelują o negocjacje ws. napięć Pjongjang-Waszyngton

Wenezuela została dopisana - obok Korei Płn. i Czadu - do listy państw, których obywatele będą objęci zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek rząd Maduro oskarżył w związku z tym Trumpa o "polityczny i psychologiczny terroryzm".

W przypadku mieszkańców Wenezueli nowy zakaz ma ograniczony charakter - obejmuje tylko członków rządu prezydenta Nicolasa Maduro i ich najbliższe rodziny.

Waszyngton nałożył w tym roku sankcje na wenezuelskie osobistości oficjalne, w tym na prezydenta Maduro, oraz sankcje finansowe na Wenezuelę, wzywając władze w Caracas do przywrócenia demokracji, zorganizowania wolnych wyborów i uwolnienia więźniów politycznych.

pp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak