Szymany: kolejny dzień manewrów Dragon-17

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 19:55
Odbicie lotniska z rąk przeciwnika i utrzymanie do czasu przybycia głównych sił. W Szymanach koło Szczytna odbył się jeden z elementów ćwiczeń Dragon-17. Zadanie wykonywali żołnierze wojsk powietrznodesantowych i obrony terytorialnej.
Audio
  • Szymany: ćwiczenia Dragon-17. Relacja Mirosława Sochackiego z Radia Olsztyn (IAR)
Ćwiczenia Dragon-17
Ćwiczenia Dragon-17Foto: PAP/Lech Muszyński

Najpierw stacjonujące na lotnisku siły przeciwnika zaatakowały dwa odrzutowce F-16, po nich do akcji przystąpił pluton wojsk obrony terytorialnej. Działania osłabiły obronę przeciwnika na tyle skutecznie, że już po chwili na lotnisku mogły usiąść transportowe CASY i Herkulesy, wyładowane wojskami powietrznodesantowymi, które ostatecznie zajęły obiekt.

- To jedno z podstawowych działań brygady w wypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego - mówił generał Grzegorz Chałupka, dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej.

dragon manewry 1200.jpg
Pokaz siły i umiejętności - ruszyły ćwiczenia Dragon-17 w Drawsku Pomorskim

Ćwiczenie było pierwszym, w jakim uczestniczyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Traktujemy je przede wszystkim jako źródło zdobywania doświadczeń - podkreślał dowódca tej formacji, generał Wiesław Kukuła.

Teraz przed dowódcami i żołnierzami analiza działań oraz wyciąganie wniosków, a także ostatnie dwa dni ćwiczeń Dragon 17.

FILM: Przedszkolaki już wiedzą, co to jest Dragon

źr. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

pp, mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: Dragon-17 to największe od wielu lat ćwiczenia wojskowe w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 16:25
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz obserwował manewry wojskowe Dragon-17. Szef MON przyleciał około godz. 15 do Drawska Pomorskiego, gdzie rozmawiał z kierownictwem ćwiczeń i z żołnierzami. Odbył też krótką rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą, który także pojawił się na poligonie.
rozwiń zwiń