Masowa egzekucja w Iraku. Jest reakcja ONZ

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 14:59
Rada Praw Człowieka ONZ alarmuje w sprawie przeprowadzania egzekucji w Iraku. W niedzielę miało dojść do powieszenia w tym kraju 42 więźniów.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com

Jak podaje w oświadczeniu Organizacja Narodów Zjednoczonych, kara została najprawdopodobniej wymierzona bez przeprowadzenia uprzednio sprawiedliwego procesu. Organizacja wyraziła również obawy, że może dojść do kolejnych egzekucji. 

Zeid Ra’ad Al Hussein, wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka, oświadczył, że jest przerażony tym, iż w ciągu jednego dnia stracono 42 osoby. W oświadczeniu czytamy również, że organizacja jest zaniepokojona doniesieniami jakoby Irak planował przyspieszenie wykonywania kar śmierci wobec już skazanych więźniów. "To może spowodować w najbliższych dniach egzekucje na wielką skalę" - czytamy w oświadczeniu.

Straceni w niedzielę byli skazani za różnego typu porwania, zabójstwa członków irackich służb bezpieczeństwa, wybuchy samochodów pułapek, a także innego typu przestępstwa. Irackie ministerstwo sprawiedliwości utrzymuje, że niedzielne egzekucje odbyły się w zgodzie z irackim prawem dotyczącym zwalczania terroryzmu. Działania irackich władz spotkały się z krytyką ze strony dyplomatów, a także przedstawicieli różnych międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak