Zmiana stanowiska KE ws. migracji. Czy powinniśmy przyjąć uchodźców? [SONDA]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 16:34
Wczoraj wygasł dwuletni program obowiązkowego przyjmowania uchodźców w Unii Europejskiej. Chodzi o rozlokowanie w krajach członkowskich 120 tysięcy migrantów, którzy przebywają w obozach w Grecji i we Włoszech. Spytaliśmy mieszkańców Warszawy jakie mają zdanie na temat przyjmowania przez Polskę uchodźców i imigrantów.

Z danych opublikowanych niedawno przez Komisję Europejską wynika, że żaden kraj nie przyjął wymaganej liczby uchodźców. Bliskie wypełnienia zobowiązań są Malta, Finlandia, oraz Litwa, Łotwa, Luksemburg i Szwecja. Wygaśnięcie programu oznacza, że osoby, które od jutra będą przybywać do Grecji, lub do Włoch, nie zostaną objęte planem relokacji. Natomiast ci, którzy już są w obozach, mają być - jak oczekuje Komisja Europejska - przyjęci przez kraje członkowskie. 

Masowy napływ migrantów do Europy zaczął się w 2015 gdy kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyła dla nich granice swojego kraju. Jednak niedawno Zespół ekspertów niemieckiego Bundestagu uznał za niejasne podstawy prawne decyzji o otwarciu granicy dla uchodźców podjętej we wrześniu 2015 roku przez kanclerz Angelę Merkel. O ekspertyzie poinformował dziennik "Die Welt".

Wedle wcześniejszych nieoficjalnych informacji Komisja zapowiedziała, że odchodzi od wywierania presji na obowiązkowe przyjmowanie uchodźców przez kraje członkowskie. Unijni urzędnicy przyznają, że zbyt duże były straty polityczne, na przykład powstałe podziały we Wspólnocie, a niewielkie zyski. Bruksela więc pozostawia unijnym państwom decyzję o przyjęciu uchodźców i deklaruje pół miliarda euro na ten cel.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Europejska: dobrowolne, a nie obowiązkowe przyjmowanie uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 13:19
Komisja Europejska zaproponowała przyjęcie kolejnych 50 tysięcy uchodźców przez unijne kraje, ale na zasadzie dobrowolności, a nie zobowiązania. W Brukseli opublikowano nowe propozycje dotyczące problemu migracji. 
rozwiń zwiń